ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Προσωρινά στην κορυφή ο Άγιος Νικόλαος Παλλήνης - Ρεβάνς γοήτρου η Σαρωνίδα (Δ2 ΕΣΚΑ)

Αποτέλεσμα εικόνας για σημα αγιοσ νικολαοσ παλληνησ μπασκετΔεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 20ης Αγ. του 2ου ομίλου της Δ΄ ΕΣΚΑ: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

N.O ΣΑΡΩΝΙΔΟΣ - ΠΑΙΑΝΙΑ ΚΤΗΣΙΦΩΝ  71-65

Ο ΝΟΣ μπήκε στο τζάμπολ με τους Καρκανιά, Κρέστα, Μπομπέρ, Ρηγόπουλο και Αμπλιανίτη και η ομάδα της Παιανίας με τους Περιβολάρη, Σπυρόπουλο, Αγγελή, Σιδέρη και Ζαφειρίου.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να στέκονται καλύτερα στο παρκέ και να είναι πιο αποφασιστικοί, αποκτώντας μια διαφορά των 7 και 9 πόντων (0-7, 2-11). Η Σαρωνίδα παρόλα αυτά στη συνέχεια, άλλαξε το «τσιπ», ενώ αρχικά μείωσε στον πόντο (11-12), εν συνεχεία πέρασε και μπροστά με ένα +4 (17-13). Το δεκάλεπτο βρήκε τη Σαρωνίδα να προηγείται με 19-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο ξεκίνημά του η ομάδα του Γεωργαντά προηγήθηκε και με +8 (25-17), όμως έπειτα από προσπάθεια διαρκείας η Παιανία μείωσε στο καλάθι (35-33). Μάλιστα, κατάφεραν οι παίκτες του Περσίτσα να περάσουν και μπροστά στο σκορ με 37-39, ένα προβάδισμα το οποίο δεν κατάφεραν να κρατήσουν όμως με την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους, αφού το ημίχρονο τελείωσε με το σκορ στο 42-39.

Οι δύο ομάδες, στο τρίτο δεκάλεπτο πήγαιναν μαζί στο σκορ, ενώ με δύο λεπτά και κάτι να απομένουν για την περίοδο, το σκορ ήταν απολύτως ισόπαλο με 52-52. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει. Με αυτό το σκορ ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν η μια με την άλλη επαφή στο σκορ. Η …ισοπαλία συνεχίστηκε έως και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Εκεί μίλησε η καρδιά της Σαρωνίδας και το κατά πόσο το ήθελαν οι παίκτες το ματς. Ο Κωνσταντίνος Ρηγόπουλος πέτυχε τρίποντο «μαχαιριά» στην καρδιά της Παιανίας, κάνοντας το 67-64, μια διαφορά που σε εκείνο το σημείο, έκοψε τα φτερά των φιλοξενούμενων. Στα τελευταία δευτερόλεπτα (19”), η Παιανία κέρδισε βολές, ευστοχώντας σε μια βολή. Τελικώς ο ΝΟΣ πήρε τη νίκη με 71-65, συνεχίζοντας το σερί των επιτυχημένων αποτελεσμάτων.

Δυστυχώς για το ΝΟΣ το τρένο για την άνοδο χάθηκε, όμως οι παίκτες της Σαρωνίδας παλεύουν τις αναμετρήσεις για τη φανέλα και το γόητρο. Σίγουρα, με τέτοιο ποιοτικό υλικό, η άνοδος θα έρθει στα επόμενα χρόνια.

Θετικό για τη Σαρωνίδα είναι πως σκόραραν όλοι οι παίκτες, κάτι που σίγουρα δίνει ψυχολογία στους ίδιους και λύνει τα χέρια του προπονητή. Ξεχώρισε ο Καρκανιάς με 17π. (3 τρίπ.) και οι Αμπλιανίτης 17, Τσόλας 12π. (2 τριπ.), Ρηγόπουλος 11π. (3 τριπ.)

Για τους φιλοξενούμενους το πρώτο βιολί ήταν ο Αγγελής με 24 πόντους ακολουθούμενος από τους Χύτα, Σπυρόπουλο και Αγγελή.

ΝΟΣ (Γεωργαντάς): Τσόλας 12 (2), Κρέστας 2, Μπομπέρ 2, Γκίνης 1, Μαστιχιάδης 2, Γεωργακαράκος 7, Καρκανιάς 17 (3), Αμπλιανίτης 17, Ρηγόπουλος 11 (3).

Κτησιφών Παιανίας (Περσίτσας): Σπυρόπουλος 10 (2), Χύτας-Βιντιάδης 12 (3), Αγγελής 24, Σιδέρης 10 (2), Λέντης 7, Ζαφειρίου 2, Περιβολάρης, Μάλης, Παπασπύρου, Δροσόπουλος, Παπαμάρκου, Θεοδωρόπουλος.

ΑΟΚ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΡΑΜ.81801173499906-40701,000

Μπορείτε να μπείτε στο https://www.basketforum.gr/viewforum.php?f=27  και να σχολιάστε μαζί τους όλα τα θέματα που αφορούν τις εθνικές κατηγορίες και τα τοπικά πρωταθλήματα ανδρών (Α΄ - Β΄ - Γ΄ - Δ΄ ΕΣΚΑΝΑ και ΕΣΚΑ) - γυναικών