Δευτέρα 2 Νοεμβρίου 2020

Αήττητοι συγκάτοικοι κορυφής Μύκονος, ΑΟΚ Χαλάνδρι και Κ.Α.Π - Κράτησε αλώβητο το σπίτι της η Ελευθερία Μοσχάτου (Γ3 Εθνική)

Με το κοντέρ να σταματάει στους 109 πόντους κόντρα στο Καρλόβασι η Μύκονος διατηρήθηκε αήττητη στην κορυφή την οποία μοιράζεται με το ΑΟΚ Χαλάνδρι το οποίο λύγισε τον Ποσειδών Λουτρακίου στην παράταση και την Κ.Α.Π η οποία κατάφερε να επικρατήσει απέναντι στη Νίκη Αμαρουσίου. Με 93 έτρεχε η Πεύκη η οποία είχε εύκολο έργο απέναντι στον Τηρών Αγ. Θεοδώρων ενώ οι παίκτες του Πέρα έστησαν τρίποντο πάρτι από τη γραμμή του τρίποντου με μπροστάρη τον Βαθρακοκοίλη 31(6) και έφυγαν με το ροζ φύλλο από την Ερμιονίδα. SPORTSOFFICERS - Mαριάννα

3ος Όμιλος

Αποτελέσματα

ΚΑΠ-Νίκη Αμαρουσίου 84-72

Ελευθερία Μοσχάτου-ΑΕ Δικαίου Κω 83-74

Ποσειδών Λουτρακίου-Χαλάνδρι 81-87 (παρ.)

Διαιτητές: Χατζημάρκος, Ροδίτης

Εξαιρετική παρουσία είχε η Α.Ε. Δικαίου στο α’ δεκάλεπτο, στο Μοσχάτο. Με αιχμή του δόρατος τον Παντελή Τριτσάρη, οι Κώοι είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα με συνεχόμενους πόντους του Τριτσάρη προηγήθηκε 2-6, ενώ με τρίποντο το Τρύπα το σκορ έγινε 2-9. Οι γηπεδούχοι μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα, ισορρόπησαν το παιχνίδι και ισορρόπησαν σε 11-11 (6’) με τρίποντο του Βασιλόπουλου και σερί 7-0. Η Α.Ε.Δ. απάντησε με τον ίδιο τρόπο (11-16 στο 7’), ενώ η ψαλίδα ανέβηκε ξανά στο +7 (14-21 στο 8’). Η Ελευθερία Μοσχάτου με μίνι σερί 5-0 μείωσε στο α’ δεκάλεπτο σε 19-21.

Στο β’ δεκάλεπτο η Ελευθερία ηταν εμφανώς καλύτερη, με την άμυνα της κωακής ομάδα να μπάζει από παντού… Μετά το 19-23 (με δίποντο του Τριτσάρη), το σωματείο του Μοσχάτου ανέβασε στροφές (23-23 με τον Γιαμπάνη) και πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με τον Γρόντγουιν (28-26 στο 13’). Το σερί μεγάλωσε (13-0), η Α.Ε. Δικαίου δεν είχε… αμυντικές λύσεις και η διαφορά με τρόποντο του Τσιπίδη έφτασε σε διψήφιο αριθμό (36-26 στο 16’). Οι Κώοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά (38-29 και 43-35), με την Ελευθερία όμως να παίρνει τη μεγαλύτερη της τιμή με +11 (46-35) με τρίποντο του Κιούση, πριν απαντήσει με τρίποντο ο Τριτσάρης σε 46-38, που ήταν και το αποτέλεσμα του α’ ημιχρόνου.

Στο β’ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο γ’ δεκάλεπτο, η Α.Ε. Δικαίου ήταν εξαιρετική και δημιούργησε πολλά προβλήματα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, η ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα πέρασε μπροστά στο σκορ. Η Ελευθερία έκανε το 48-38, αλλά στη συνέχεια οι Κώοι πέτυχαν πολλά τρίποντα με τους Λάμπρου, Χατζηγιακουμή και Τρύπα και ροκάνισε τη διαφορά στο 54-50 (25’). Με δίποντο του Χατζηγιακουμή, οι φιλοξενούμενοι έξαναν το 54-55, ωστόσο στο τελευταίο δίλεπτο και με τρίποντα των Κρεμαστούλη και Δέλλιου, η ομάδα του Μοσχάτου έκανε σερί 10-2 και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με 64-57.

Στην τελευταία περίοδο ο δύο ομάδες έπαθαν αρχικά «αφλογιστία», όμως με τρίποντο του Δέλλιου το σκορ έγινε 67-57. Ο Χατζηγιακουμής έδωσε πόντους στην Α.Ε. Δικαίου (67-60 στο 33’), αλλά ο Δέλλιος ήταν ζεστός (70-60 στο 34’). Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν διατεθειμένου να πετάξουν στα σκουπίδια αυτό που έχτισαν και με δύο βολές του Βασιλόπουλου έκαναν το σκορ 74-62 στο 36’. Η Α.Ε. Δικαίου δεν τα παράτησε όμως και με πέντε συνεχόμενους πόντους του Λάμπρου μείωσε σε 74-67 (37’). Ο Τσιπίδης έκανε το 76-67 για να απαντήσει ο Χατζησταμάτης (76-69), ενώ οι Κώοι πλησίασαν με τρίποντο του Χατζηγιακουμή σε 76-72. Μόλις 1.58’ πριν το τέλος ο Τσιλιγκίρης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Τσιπίδη, ο οποίος με 1/2 βολές, διαμόρφωσε το 77-72. Ο Μανιάτης έκανε βήματα στο 1.49’, ενώ ο Χατζηγιακουμής αστόχησε σε τρίποντο στο 1.25. Ο Τσιλιγκίρης έκανε φάουλ στον Βασιλόπουλο στην ίδια φάση και αυτός με 2/2 βολές, έκανε το 79-72, γέρνοντας την πλάστιγγα προς το μέρος των γηπεδούχων. Στο 1.10’ ο Τρύπας αστόχησε σε δίποντο, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, έδωσε στον Χατζηγιακουμή ο οποίος έκανε airball σε τρίποντο. Στη διεκδίκηση της μπάλας η κατοχή για την Α.Ε.Δ. και στο 1.04 ο Χατζησταμάτης με δίποντο έκανε το 79-74. Στα 41’’ ο Γκρόντγουιν με λέι-άπ διαμόρφωσε το 81-74 και στα 20’’ ο Χατζηγιακουμής έκανε βήματα, οπότε και τελείωσαν τα πάντα με δίποντο του Τσιπίδη σχεδόν στην εκπνοή (83-74).

Ελευθερία Μοσχάτου (Σίμος): Γκόντγουιν 12, Κρεμαστούλης 8(2), Παπαγεωργίου 2, Παυλιάς, Δέλλιος 9(2), Τσιπίδης 14 (1), Γιαμπάνης 9(1), Μανιάτης 4, Βασιλόπουλος 11(1), Κιούσης 14(3).

Α.Ε. Δικαίου (Τζομάκας): Δρόσος Ζ., Χατζηνικολάου, Μεταξωτός 4, Τρύπας 21 (5), Τριτσάρης 14 (2), Χατζησταμάτης 13 (1), Χατζηγιακουμής 8 (2), Λάμπρου 14 (1), Τσιλιγκίρης, Κενανόπουλος.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ-ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙ 81-87 (παρ.)

Δεκάλεπτα: 19-10, 32-33, 49-50, 73-73 (κ.α.), 81-87 (παρ.)

Διαιτητές: Ελ Ανύ, Λιόνας

Ποσειδών (Νταλίπης): Φρατζέσκος 3(1), Δόσης 3(1), Πατουχέας 9(1), Λενάκος 20(4), Τσιλομελέτης 23(2), Τουργέλης, Παπανικολάου 4, Τσιμπίκος, Ντίλης 1, Σακελλάρης 17(2), Δαμβουνέλης, Γρίβας 1.

Χαλάνδρι (Στεφανάκης): Κονδύλης 23(5), Σταθάκης 3, Δεμέναγας 9(1), Δημητριάδης 17, Παππάς, Μορφονιός 13, Αμπελάς 5, Μωραΐτης 5(1), Λάτσης 12.

ΚΑΠ-ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 84-72

Δεκάλεπτα: 28-15, 53-30, 65-46, 84-72

Διαιτητές: Αδαμόπουλος Κ.-Ζαγούρης

ΚΑΠ (Χαζηπανηγύρης): Σγουρος Αρχος 10 (2) Φωτητζόγλου 18 (2), Αγόρης  10 (2), Σβορώνος, Ζερβός 11(2), Τύρλας 9, Παπάς 17 (3), Ολύμπιος 2, Παρασκευόπουλος 7(1), Παπαϊωάννου, Μιχαλόπουλος.

Νίκη Αμαρουσίου (Χρυσόγελος): Πρισκομάτης 14(3), Βαφιάς 7, Γεωργακόπουλος 18(1), Κυπριτζόγλου 14(1), Τσεκένης 2, Τσίρος 4, Γιανναλέτσος 13(1).

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ-ΠΕΡΑ 69-90

Δεκάλεπτα: 12-17, 31-44, 44-62, 69-90

Διαιτητές: Μπακετέα, Ξυρόκωστας

Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου 6(1), Ζώτος 2, Θωμάς 8(2), Πουλής Α., Μπινιάρης 5, Γκολέμης 5(1), Πουλής Α. 2, Μπουκουβάλας 3, Ευστρατίου 8, Χονδρόπουλος 18(3), Δοξάκης 12(1), Πουλής.

ΑΣ Πέρα (Χολέβας): Βαθρακοκοίλης 31(6), Θεολογίτης 14(2), Δρόσος 3(1), Βλάχος 5(1), Κακαργιάς 9(1), Αγγελόπουλος 2, Αρκουμάνης 10(2), Κοκορέλης 5(1), Τσιμπούκης 9(3), Δαλαμπέκης 2, Θεοφανίδης, Δημητρίου.

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ-ΑΕ ΚΑΡΛΟΒΑΣΟΥ 104-79

Δεκάλεπτα: 28-7, 50-21, 72-53, 104-79

Διαιτητές: Γρίβα, Λαζόγκα

Η ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου πήρε το 3ο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας της ΑΕ Καρλοβάσου με σκορ 104-79 συνεχίζοντας στον ίδιο αγωνιστικό ρυθμό.. SPORTSOFFICERS -Mαριάννα

Οι Μυκονιάτες έδειξαν τις διαθέσεις τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα καθώς προηγήθηκαν με σκορ 12-0 και στη συνέχεια του αγώνα κράτησε την ομάδα της Σάμου σε μονοψήφιο αριθμό πόντων με το δεκάλεπτο του αγώνα ο πίνακας του κλειστού στην Μύκονο έδειχνε 28-7. Στο ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε και το 2ο μέρος του 1ου ημιχρόνου με το ημίχρονο να λήγει 50-21.

Η ΑΕ Καρλοβάσου ανέβασε «στροφές» στο 2ο ημίχρονο και έδειξαν να αντιδρούν καταφέρνοντας κάπως έτσι να μειώσουν σε -23 (59-36 24’ και 62-39 25’). Μάλιστα με επιμέρους 22-32 η ομάδα της Σάμου κατάφερε να ρίξε την διαφορά κάτω από τους είκοσι πόντους και συγκεκριμένα στο -19 (72-53) το οποίο ήταν και το σκορ στο 30ο λεπτό.

Προς το τέλος του αγώνα όμως με πρωταγωνιστεί τον Αμπαρά η ομάδα του Α.Ο. Μυκόνου κατάφερε να ξεπεράσει τους 100 πόντους και να πάρει τη τελική νίκη με 104 - 79

AO Μυκόνου (Δελαπάσχος): Αμπαράς 32 (6), Μάρτζος 20 (3), Κώτσης, Τσιάρας 20 (5), Σαχά, Παπαθανασίου 3, Τσάμης 20 (1), Δημάκος 4, Μπέλλης 1, Στάνκοβιτς 2, Εζόμο 2.

ΑΕΚ (Βαρβούνης): Σιλιβέστρου, Ανδρικόπουλος 10, Μουρατίδης 22 (3), Δανούσης, Αλεσάνδρου, Παπαδάκης 1, Θειακός 6, Τσιτσιρής 7, Σπυράκος 4, Σπηλιόπουλος 29 (5).