Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 6(2), Γούλας 3, Γράβας 4, Μιχαηλίδης 12(4), Ρίγκος 2, Κλωναράς 5, Τακίδης 4, Κόττας 20(1), Μποζιάρης 5(1), Καλογεράτος 19(5), Τζήμου 6, Μητρόπουλος 2.

ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Βασιλείου 3, Αϋφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 13(1), Λιόκαυτος, Μπαρούχας 8(2), Σαπλαούρας, Τσώλος, Μπόσμος 21, Δάρλας, Βούλγαρης.

Ιωνικός (Πετρόπουλος): Μητακίδης, Παουλεάνου, Γεωργιάδης 20, Κουτέ 5, Μαδεμλής 6, Βαρίτης 25(6), Σιδηροηλίας 5, Αναστασιάδης 12.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γεωργίου 18(1), Ζαμπέκης 11(1), Μπαρτζώκας 10, Καλφαλίδης, Αντωνίου 4, Θώδης 2, Μάκης 2, Εξαρχόπουλος 8(2), Φίλιος, Καννής 3(1).

Ζέφυρος (Τσολάκης, Βουλκίδης): Μυτιληναίος 7(2), Νικολαΐδης, Φαρμάκης, Μάρκου, Φυλακτός 2, Ματενίδης 5, Ουρκέρογλου 2, Κανάρας, Μαυροματίδης 14(1), Τσιόγκας 5, Μυστηλιάδης 28(4).

ΑΠΣ Πτολεμαΐδα (Κυρατζής): Κλασίδης 7(1), Σέντης 3(1), Καλομενίδης 11(1), Μαστροδημήτρης 10(2), Νεοφυτίδης, Τσολάκης 2, Σαχπατζίδης 4, Πανίδης 5, Αργυρόπουλος, Αθανασιάδης 2, Σαρρής 9(1), Ναϊλλής.

Δεκάλεπτα: 11-12, 26-26, 46-38, 64-49

Διαιτητές: Παζώλης, Γκούπας

Ο αθλητισμός είναι ζωή. Και η φράση αυτή δεν είναι απλώς ένα ρητό για λαϊκή κατανάλωση. Είναι καθημερινότητα για όσους μπαίνουν στα γήπεδα, για όσους μπαίνουν στα παρκέ και δίνουν τον ιδρώτα τους. Στην αναμέτρηση του ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας με τον Εύαθλο Πολυκάστρου για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής (3ος Όμιλος), ο Ντίνος Τσιτσώνης «έκρυβε» μέσα του απέραντη θλίψη για την ξαφνική απώλεια του αγαπημένου του πατέρα, ενώ ο Χρήστος Μπάλλας πριν από λίγες ημέρες ένιωσε την απέραντη χαρά της πατρότητας. Το τελικό σκορ (64-49) και η νίκη, έχουν τη σημασία τους, αλλά πάντα δευτερεύουσα μπροστά στην ίδια τη χαρά και τη λύπη της ζωής.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά με ένα 3-7, ωστόσο ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Τσιτσώνη (έδειξε με το χέρι του τον ουρανό αφιερώνοντάς το) «μάζεψε» τη διαφορά (6-7) και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 11-12.

Η Νικόπολη προηγήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (5’48’’) με 19-16 με ένα δίποντο του πολύ καλού μέχρι εκείνη την ώρα Παπαμιχαήλ, ωστόσο ένα 0-6 του Εύαθλου (τρίποντα των Παπαδόπουλου και Μπινιάκου), έφτασε το σκορ στο 19-22 (3’31’’ πριν το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 26-26.

Οι παίκτες του Παπίρη «έσφιξαν» την άμυνά τους και πάτησαν… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο. Καλάθι δύο πόντων του Μπάλλα και 3ποντο του Κακιούζη έφτασαν το σκορ στο 39-31, αλλά ο Εύαθλος κατόρθωσε και «μάζεψε» το σκορ (39-38). Γκολ-φάουλ του Μπάλλα, 3ποντο του Τσιτσώνη και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 46-38.

Ένα 3ποντο του Βαγενά έκανε το 51-41 στο 4ο δεκάλεπτο, ο Μπάλλας στον αιφνιδιασμό το 54-43 (μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνη την ώρα στον αγώνα) και κάπως έτσι το τελικό 64-49 ήρθε φυσιολογικά.

Πριν το τζάμπολ του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πατέρα του Ντίνου Τσιτσώνη, Σταύρου, που έφυγε ξαφνικά από τη ζωή, ενώ τοποθετήθηκαν στην κεντρική εξέδρα μερικά λουλούδια από τα μέλη της διοίκησης της Νικόπολης, πλάι στην οικογένεια του εκλιπόντα.

Μετά το τέλος του αγώνα όλη η ομάδα της Νικόπολης φώναξε ρυθμικά το όνομα «Τσιτσώνης».

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 13, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 6, Σταμούλης, Κακιούζης 10, Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης 2, Νίκας 6, Μακρόπουλος 5, Μπέλλος, Μπάλλας 18.

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 12, Ημερίδης 12, Μπινιάκου 6, Τασούδης 6, Τσινόπουλος 6, Τσελέκης 7, Σιδηρόπουλος, Κούτουλας.

Δεκάλεπτα: 18-19, 42-37, 68-47, 91-67

Διαιτητές: Τσοκόλης, Λουλουδιάδης

Οι παικτες του Δημήτρη Γκίμα αν και βρρέθηκαν πίσω στο σκορ, στο πρώτο δεκάλεπτο με 18-19, στην συνέχεια δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους, που αν και πάλεψαν δεν κατάφεραν να αντέξουν στην πολύ καλή άμυνα αλλά και τις επιθετικές ενέργειες των παικτών της Βέροιας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Στο 10' οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18-19, στο 16' το σκορ ήταν 29-28 υπέρ του Φιλίππου.

Απο εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να "κτισουν" σιγά σιγά μια διαφορά που ειδικά στο τρίτο δεκάλεπτο έχει μεγαλύτερη (65-41 στο 29').

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και ο Φίλιππος πήρε την πολύτιμη νίκη με 91-67.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Τόκας Π, Τόκας Α., Βάλλιος 8(1), Τσιακλάγκανος 16(1), Μαρκοπουλος 2, Καβαργύρης, Κοθράς 28(5), Παραπούρας 12(4), Σουτζόπουλος 22(1), Καντάρκος 3.

Νίκη Βόλου (Πρέκας, Τύμπας): Διγενής, Παπαζήσης 2, Γεωργίου 15(2), Αναγνωστόπουλος 5(1), Κουτίνας 21(4), Τσαβές 4, Βλήτσιος, Τσώλης 8(2), Αγάλου- Λωρίτης,, Παπακώστας 7, Καφάσης, Τοκατλίδης 2.