Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγ.: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναγέννηση-Εθν. Ελλην. 67-60

Οι σκόρερς

Γαλάτσι 95
ΦΕΑ 91

Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Β’ ΕΣΚΑ, η ομάδα της Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας ηττήθηκε το βράδυ της Πέμπτης 18 Ιανουαρίου στην παράταση με σκορ 95-91 (76-76 κ.αγ) από την τοπική ομάδα κόντρα σε μία κάκιστη διαιτησία που την χρέωσε με τέσσερις τεχνικές ποινές, ενώ σε πολλές φάσεις ανέχτηκε το αντιαθλητικό παιχνίδι των γηπεδούχων προκαλώντας τον εκνευρισμό στο στρατόπεδο των φιλοξενούμενων.

Αξιοσημείωτο δε είναι πως προς το τέλος της αναμέτρησης κι ενώ ο προπονητής των “κυανέρυθρων”, o Αλέξης Καρατζάς έδινε οδηγίες προς τον παίκτη του, τον Βασίλη Γιαννουλάκο, οι διαιτητές τον χρέωσαν με δεύτερη τεχνική ποινή (!!!) και τον απέβαλαν…

Εκμεταλλευόμενοι στο έπακρον την ευστοχία τους από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή του αγώνα το προβάδισμα και με τρία σερί τρίποντα προηγήθηκαν στο 8ο λεπτό με σκορ 17-12. Οι παίκτες, όμως, του Καρατζά δεν τα παράτησαν και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (30-23), επέστρεψαν και με καλάθι του Στεργιάκη έπειτα από ασσίστ του Δεληγιάννη έφεραν το ματς στα ίσια (35-35) 3:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με ένα καλάθι και φάουλ του Δεληγιάννη και δύο βολές του Στεργιάκη, οι φιλοξενούμενοι απέκτησαν το προβάδισμα με +5 (35-40).

Οι Γαλατσιώτες, όμως, μπήκαν ξανά στο ματς και πήγαν στα αποδυτήρια με +4 (45-41), χάρη σε υπέρ τους φάουλ εκτός φάσης και τεχνική ποινή που χρεώθηκε στον Ρωμοσιό, ο οποίος συμπλήρωσε τα τέσσερα φάουλ. Με τρία φάουλ τελείωσαν το ημίχρονο οι Μπασέας και Δεληγιάννης.
Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα (56-51) και τη ΦΕΑ να ακολουθεί κατά πόδας στο σκορ. Ένα καλάθι του Ρωμοσιού έφερε το ματς στον πόντο (60-59), αλλά ένα άστοχο τρίποντο του Δεληγιάννη δεν επέτρεψε να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ντέρμπι με τα όλα του το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Με τρίποντο “ανάσα”, ο Στεργιάκης μείωσε στους -4 (66-62) για τη ΦΕΑ, αλλά ένα νέο τρίποντο του Λυμπερόπουλου έδωσε το προβάδισμα στο Γαλάτσι με +7 (69-62). Πέντε σχεδόν λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Ρωμοσιός χρεώθηκε με το πέμπτο του φάουλ με το σκορ να είναι 70-66 υπέρ των γηπεδούχων. Ένα κόψιμο του Στεργιάκη κι ένα καλάθι του ίδιου, η ΦΕΑ μείωσε στους δύο (70-68) 2:54 πριν το φινάλε. Ένα τρίποντο των γηπεδούχων με την λήξη της επίθεσης τους έφερε στο +5 (73-68), αλλά ένα εξίσου μεγάλο σουτ από την περιφέρεια κι ένα δίποντο του Στεργιάκη, ύστερα από δικό του κλέψιμο, έφεραν το ματς στα ίσια (73-73). Τρίποντο με ταμπλό στα 40 δευτερόλεπτα για το Γαλάτσι και το σκορ 76-73. Το τέλος, όμως, δεν είχε γραφτεί ακόμη… Με απίστευτο τρίποντο του Στεργιάκη, η ΦΕΑ ισοφάρισε 76-76, ενώ λίγο έλειψε να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη, αν έβλεπαν κι άλλοι το φάουλ που του έγινε στην τελευταία φάση εκτός από τους φιλάθλους που ήταν στην εξέδρα.

Η παράταση ξεκίνησε με τρία τρίποντα στη σειρά, δύο των γηπεδούχων κι ένα των φιλοξενούμενων (82-79). Με μια βολή του Στεργιάκη, η ΦΕΑ μείωσε (82-80), αλλά δύο βολές του Λυμπερόπουλου έκανε το σκορ 84-80 ύστερα από φάουλ του Λουφόπουλου. Τρίποντο του Δεληγιάννη και καλάθι του Στεργιάκη φέρνουν το σκορ στο 84-85. Παρά το κόψιμο του Γιαννουλάκου, το Γαλάτσι παίρνει το προβάδισμα με +1 (86-85), αλλά νέο τρίποντο του Λυμπερόπουλου με …κρεμασμένο πάνω του τον Στεργιάκη δίνει αέρα τεσσάρων πόντων στους γηπεδούχους (89-85) 33 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Στην επόμενη φάση, οι διαιτητές αποβάλουν από τον πάγκο τον Καρατζά, ενώ ένα τρίποντο του Δεληγιάννη το σκορ γίνεται 92-88. Ακολούθησαν μια σειρά από βολές εκατέρωθεν και τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με σκορ 95-91.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρδάρης, Παπαδόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 45-41 (ημίχρονο), 62-59, 76-76 (κ.αγ.), 95-91.

ΓΑΛΑΤΣΙ (Κουμαράς): Λυμπερόπουλος 22 (3), Τσιούτσιας, Οικονομόπουλος 8 (1), Μακρής 15 (3), Κορκοσούρας 12 (2), Παπαδόπουλος 10, Γιάννης, Καρούσης, Παπαβλασόπουλος 17 (1), Γυφτοκώστας, Στράγκας 4, Μπαλαμπάνης 7 (1).

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ.Καρατζάς, Σωτ.Κουτσούκος): Καραλευθέρης 11 (1), Ρωμοσιός 9, Λιναρίτης, Λουφόπουλος 2, Στεργιάκης 32 (4), Τριχιάς, Τσεκούρας, Μπασέας 10, Δεληγιάννης 22 (2), Μπάτσος, Γιαννουλάκος 5.