Δευτέρα 22 Οκτωβρίου 2018

''Κόλλησε'' στην Ρόδο η ΚΑΠ - Κρητική μπαλωθιά μέσα στην Θήβα (Γ2 Εθνική)

Με τον Πάνο Παναγιωταράκο να εμπνέει τους συμ(παίκτες), με όπλο την άμυνα και τον εξαιρετικό Νίκο Κανύχη, η Καλλιθέα κέρδισε 67-57 την Αγία Παρασκευή και σημείωσε την πρώτη της νίκη στις εθνικές κατηγορίες. Το 2 στα 2 έκανε ο ΟΦΗ ο οποίος απέδρασε με το διπλό από τον Άρη Θήβας και τα Μελίσσια τα οποία έτρεχαν με 84 απέναντι στο Δειλινό. Ο Λοκρός Αταλάντης, πατώντας γκάζι, συνέτριψε τον Ίκαρο Νέας Σμύρνης ενώ ο νεοφώτιστος Αργοναύτης Τριγλίας πανηγύρισε το πρώτο μεγάλο διπλό με αντίπαλο την Έξω Παναγίτσα. Με τον Γιανναλέτσο σε μεγάλη βραδιά ο Ερμής Σχηματαρίου ''σκότωσε'' μέσα στην έδρα του τον ΕΦΑΟΖ ενώ ο ΒΑΟΛ Χίου ''προστάτεψε'' το σπίτι του κόντρα στο Κορωπί. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Διαιτητές: Μαρίγλη, Ροδίτης

Σαν να μην πέρασε μια μέρα... ο ΒΑΟΛ Χίου εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την έδρα του και πήρε δίκαιη και σπουδαία νίκη επί του ισχυρού ΚΟΡΩΠΙΟΥ με 81-72. Σε μια αναμέτρηση με διακυμάνσεις, αγωνία, δύναμη, θέαμα και συγκινήσεις ο Βούρειος ψυχωμένος και παθιασμένος έστειλε μήνυμα πως και φέτος, όσο είμαστε ένα νησί - μια ομάδα η Χίος θα είναι "αφιλοξενη" έδρα. Η ομάδα του Παντελή Βούλικα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και στηριζόμενη στο ...τρίπτυχο πίεση - πίεση - πίεση πήρε γρήγορα διψήφια διαφορά πόντων (20-08 και 22-10). Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν να πατήματά τους και μέχρι το ημίχρονο (37-39) πήραν κεφάλι παγώνοντας πρόσκαιρα το Κλειστό. Στην επανάληψη το ΚΟΡΩΠΙ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (-8 το ζενίθ της στην 3η περίοδο) αλλά στη συνέχεια με τον κόσμο να μπαίνει στο παιχνίδι, τον ΒΑΟΛ να βγάζει ζωντάνια και ενθουσιασμό και κυρίως με τον Μιχάλη Σουλίκα να στήνει το δικό του πανηγύρι (28(5)) το γήπεδο έγινε ...κατηφορικό και η διαφορά εκτινάχθηκε στο +13 για να φτάσουμε στο τελικό 81-72 μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα. Το ΧΙΟΣ στην κερκίδα ξανακούστηκε δυνατά, ο ΒΑΟΛ πήρε το πολύτιμο δίποντο και κυρίως διεμήνυσε στο χιώτικο κοινό πως και φέτος αξίζει να συμπαρασταθεί στην προσπάθειά του για αξιοπρεπή εκπροσώπιση του μπάσκετ του νησιού μας σε εθνικό επίπεδο. Πέρα από τον σεληνιασμένο Σουλίκα ο ακούραστος Βαγγέλης Τσουρής (12(1)) και ο υπερταχύς Γιάννης Σαμιώτης (11(1)) οδήγησαν επιθετικά τους νικητές χωρίς πραγματικά να υστερήσει κανένα από τα 11 παλικάρια που χρησιμοποίησε ο Παντελή Βούλικας. Από το ΚΟΡΩΠΙ που κατέθεσε κατά διαστήματα δείγματα της δυναμικής του ξεχώρισαν οι Καραδολάνης (20(1)) και Αγορής (14(1)). Καλή συνέχεια στους φίλους από το Κορωπί, πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και το προπονητικό τιμ του ΒΑΟΛ Χίου που νίκησαν άγχος και ...Κασάνδρες και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ στον υπέροχο κόσμο της Χίου που έκλεισε τα αυτιά του στα παπαγαλάκια (τελικά δεν φάγαμε εικοσάρα;) ήρθε να συμπαρασταθεί στον περήφανο εκπρόσωπό του στη Γ΄ Εθνική που παλεύει κόντρα σε ...θεούς και δαίμονες για να επιβιώσει και να μπορέσει να προσφέρει στη Χίο το μπάσκετ που της αξίζει. Ένα νησί - μια ομάδα και δεν φοβόμαστε τίποτα και κανέναν...

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Σαμιώτης 11(1), Σερέπας, Ανδρουλάκης 5(1), Σουλίκας 27(5), Αγγελίδης 8, Φουντουλάκος, Τσουρής 12(1), Τρόβας 7(1), Σουλινάρης 2, Κωνσταντινάκος 8(2).

Κορωπί (Χατζηπανηγύρης): Καμαρινός 14(1), Τσαγισβίλι, Αγόρης 17(3), Καραδολάμης 20(1), Μερκούρης 2, Παπαδημητρίου 2, Κουτουφάς 9(1), Σβορώνος 8(2).

Δεκάλεπτα: 17-17, 41-34, 51-44, 67-57

Διαιτητές: Ντάσης, Τσακιράκη

Μία μεταμορφωμένη προς το καλύτερο ροδίτικη ομάδα ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ σήμερα στο «Βενετόκλειο», αφού κέρδισε με 67-57 την Αγία Παρασκευή και «έσπασε το ρόδι» στον 2ο όμιλο νότου της Γ’ Εθνικής. Έχοντας αλλάξει πρόσωπο 100% σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ο.Φ.Η. και με τον Πάνο Παναγιωταράκο να βάζει το δικό του χεράκι από τον πάγκο, οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου με όπλο την άμυνα και έχοντας κορυφαίους τους Κανύχη (M.V.P. του αγώνα), Σκορδάλη και Παρδακά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και έδειξε ότι ο στόχος της παραμονής είναι εφικτός, αρκεί να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς.
Εξαιρετική ήταν η Καλλιθέα στο α’ ημίχρονο του αγώνα με την Αγία Παρασκευή. Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ήταν απόλυτα διαβασμένοι πάνω στον Μαυροειδάκο, έπαιξαν με πάθος στην άμυνα και κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ. Με τους Σκορδάλη και Κανύχη να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση και τον Παρδακά να «σιγοντάρει», η Καλλιθέα πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα ξέφυγε ακόμη και με +12 (41-29). Από το ξεκίνημα του αγώνα, φάνηκε η καλή μέρα των γηπεδούχων που προηγήθηκαν 4-0 και με 8-3 (3’)… Η Καλλιθέα ξέφυγε με 14-6 (6’), με τον Σκορδάλη να πετυχαίνει τους μισούς πόντους και την Αγία Παρασκευή να αντιδράει με τον Χρονόπουλο (14-10 στο 7’). Παρά τις πολλές χαμένες βολές, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις με τον Μόκκα και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 17-17, με το οποίο έληξε το α’ δεκάλεπτο.
Η «Σάντα» κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο σκορ με τρίποντο του Βενιτουράκη (17-20 στο 11’) και μέχρι το 15’ ήταν το παιχνίδι ήταν απόλυτα μοιρασμένο (25-24). Από κει και πέρα η ομάδα του Πάνου Παναγιωταράκου, έλεγξε απόλυτα το ρυθμό. Με όπλο την άμυνα αλλά και τις σωστές επιθετικές επιλογές, οι γηπεδούχοι άρχισαν να «χτίζουν» μία σημαντική διαφορά. Ο Κανύχης έμοιαζε ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα και το σκορ έγινε 30-24 και 35-27 (17’). Με δίποντο του Παρδακά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (39-29 στο 18’), ενώ η μέγιστη τιμή ήταν το +12 (41-29) με προσπάθεια του εξαιρετικού Κανύχη. Το μοναδικό αγκάθι για την Καλλιθέα ήταν το 3ο φάουλ του Παρδακά στο 19’, με την Αγία Παρασκευή να κάνει 0-5 σερί και αν μειώνει σε 41-34 στο ημίχρονο.
Στο γ’ δεκάλεπτο η Αγία Παρασκευή ισορρόπησε το παιχνίδι και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Μαυροειδάκου μείωσε σε 43-38 (23’), με την Καλλιθέα να σκοράρει δύο πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Ο Βαφιάς χρεώθηκε με 3ο φάουλ στο 25’ και ο προπονητής της Αγίας Παρασκευής με τεχνική ποινή, με τον Σκορδάλη να κάνει το 44-38 με μία βολή (25’). Αμέσως μετά η Αγία Παρασκευή χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ (πάνω στον Κανύχη), ο οποίος με 2/2 έκανε το 46-38 (25.30’), ενώ στην έξτρα επίθεση ο Παρδακάς έκανε το 48-38 (26’). Το σερί έφτασε το 7-0 για την Καλλιθέα που έκανε το σκορ 50-38 (26’) και πήρε ξανά τη μέγιστη διαφορά της στο παιχνίδι. Η Αγία Παρασκευή με επιμέρους σκορ 1-6, πλησίασε ξανά στο -7 (51-44), που ήταν και το αποτέλεσμα του γ’ δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Αθηναίοι κατάφεραν να πλησιάσουν σε 55-51 (33.30’), ενώ πέρασαν μπροστά για δεύτερη και τελευταία φορά με 55-56 (35.30’). Ο Κανύχης και πάλι πέτυχε καθοριστικό δίποντο (57-56), με την Αγία Παρασκευή να έχει 0/4 συνεχόμενες βολές (έχασε περισσότερες από 10) και τον Εκινέ να κάνει το 59-56 (3.15’ πριν το τέλος). Με δύο βολές ο Παρδακάς έκανε το 61-56, για να ακολουθήσουν βήματα του Χρονόπουλου στο 2.28 και άστοχο τρίποντο του Γυφτάκη στο 2.09. Η εξαιρετική άμυνα της Καλλιθέας είχε αποτελέσμα και ο Παρδακάς μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 63-56 και έδωσε τη χαριστική βολή στην Αγία Παρασκευή. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με την Καλλιθέα μάλιστα να κερδίζει με +10, όντας απόλυτη κυρίαρχος στο παρκέ του «Βενετοκλείου». Με την Καλλιθέα δεν αγωνίστηκε ο Πάνος Παναγιωταράκος, ενώ με την Αγία Παρασκευή ο Τσαμπής...

Καλλιθέα (Παναγιωταράκος): Λιβισιανός 4, Ματσαμάς, Τσακίρης 5, Χατζηδημητρίου, Γυφτάκης 7(1), Μπιλλιάς 2, Παρδακάς 13, Σκορδάλης 16(2), Εκινέ 4, Κανύχης 16.

ΚΑΠ (Κακαλιάς): Μόκκας 12(1), Βενιτουράκης 5(1), Χανιάς 2, Βαφιάς 14(1), Χρονόπουλος 9(2), Μαυροειδάκος 10, Παπανίκος 5(1), Τσιριμπάσης, Φασιανός.

Δεκάλεπτα: 20-18, 36-42, 56-68, 71-84

Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας, Μαρτινάκος.

Η πρώτη του Άρη Θήβας μπροστά στο κοινό του δεν στέφθηκε με επιτυχία, καθώς οι ‘κιτρινόμαυροι’ ηττήθηκαν από τον ΟΦΗ με 71-84, μια ήττα που δεν σημαίνει όμως και πολλά, καθώς οι Κρητικοί εμφανίζονται φέτος ως το βασικό φαβορί για την άνοδο στη Β’ Εθνική.

Το ενθαρρυντικό για τον Άρη ήταν πως πάλεψε το ματς, έδειξε καλά στοιχεία και αν συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς δεν θα αργήσουν να έρθουν και τα θετικά αποτελέσματα.

Ο Άρης βρήκε λύσεις στην επίθεση στην αρχή και προηγήθηκε με 20-18, αλλά ο ΟΦΗ που είναι πλήρεις σε όλες τις θέσεις κατάφερε να προσπεράσει στο ημίχρονο με 36-42.

Ο ΟΦΗ διατήρησε το υπέρ του προβάδισμα στη συνέχεια φτάνοντας τελικά στη νίκη απέναντι στον Άρη που πολλές φορές προσπάθησε να γυρίσει το ματς αλλά δεν τα κατάφερνε στις λεπτομέρειες.

Αρης Θήβας (Ματσαγγούρας): Γεωργούτσος 25, Μελετίου Ι., Ματσαγγούρας 2, Γκόλιας, Καδιανόπουλος 4, Παναγιωτίδης 5(1), Καλεμτζάκης 13(3), Χαραλάμπης 2, Κουμπές 1, Δαχρεντζής 8(2), Ντέντα 11, Πανδής.

ΟΦΗ (Ράλλης): Μητρόπαππας, Ραπανάκης, Αντωνόπουλος 7, Τσερκιτζόγλου 7(1), Τσερκιτζόγλου Μ., Καρλάφτης 3(1), Αγαπιάδης 13(2), Πρωτογεράκης, Πετράκης 21(3), Μπούμπαρης 9, Καραλής 12(2), Πάλλης 10.

ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC - Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 64-72

Δεκάλεπτα: 17-20, 29-38, 49-57, 64-72

Διαιτητές: Καρανικόλα, Σκανδαλάκης

Σε μέτρια μέρα, ιδίως στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΕΠ Χαλκίδας, γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Αργοναύτη Ραφήνας με 64-72, σε ένα ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα δυσανάλογο των προσδοκιών που είχαν δημιουργηθεί αρχικά.

Η ομάδα του Παπαδόπουλου βρέθηκε ακόμα και στο -18, προσπάθησε και κατάφερε να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας μέχρι τους 3 πόντους, αλλά ο Αργοναύτης κατάφερε να κρατήσει την υπέρ του διαφορά φτάνοντας στην εκτός έδρας επιτυχία.

Από την ομάδα της Χαλκίδας το σκορ τράβηξε ο Σέττος σημειώνοντας 20 (4) πόντους, που δεν ήταν αρκετοί ώστε να την οδηγήσουν στη νίκη.

ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC (Παπαδόπουλος): Κουτσογιάννης 2, Σέττος 20(4), Θεοδωράκος Ι. 9(2), Ξιούρας 11(1), Μανταλβάνος 4, Μανιάτης 6(2), Γκιζόγιαννης 7, Γεωργουσόπουλος 3, Καραμπέκης 2.

Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 15(3), Χωματάς 10(1), Τσίρος 16(2), Συγγούνας 3, Σιλιτζήρης 2, Τύρλας 10, Ζερβός 10, Σταμέλος, Γαλιάτσος, Σβάρνας 6, Κορομιλίας.

Λοκρός Αταλάντης - Ίκαρος Νέας Σμύρνης 74-53

Δεκάλεπτα: 13-14, 34-26, 55-38, 74-53

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Λάμπος

Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (13-14), επέβαλαν το ρυθμό τους και ανέκτησαν ένα προβάδισμα που τους οδήγησε εκ τους ασφαλούς στη νίκη. Στο τέλος του γ’ δεκαλέπτου το σκορ ήταν 55-38 με τους γηπεδούχους να κάνουν διαχείριση στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και να επικρατούν τελικά με 74-53.

Η ομάδα της Αταλάντης είχε για κορυφαίο τον Αν. Μάτο ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Αγγ. Μάτος, Φωτητζόγλου και Ψάλτου.

Λοκρός Αταλάντης (Ζαρονικόλας): Γεωργίου, Ανδρέου 3(1), Φωτητζόγλου 11(2), Κετέμα, Κεχρής 8, Πάσσας 2, Παπαηλίου, Καλογερόπουλος 2, Μάτος Αν. 19, Μάτος Αγγ. 13(3), Δουρούκης 5(1), Ψάλτου 11.

Ικαρος Νέας Σμύρνης (Γιαννακόπουλος): Ανέστης 8, Χόρτσας, Μπάζιος 7, Μακρυνιώτης, Γιαννακοδήμος 4, Μόσωρας 6(1), Μιχαλόπουλος 9, Διαμαντόπουλος 13, Αντωνούσος 6.

Δεκάλεπτα: 11-22, 39-30, 53-44, 69-64

Διαιτητές: Γεράνιος, Ασλανίδης

Κορυφαίος της ομάδας του Τσαούση ο Γιανναλέτσος, που έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση, ενώ επιθετικά έδωσαν λύσεις και άλλοι παίκτες, όπως οι Πανταζής, Σπηλιόπουλος.

Ο Ερμής κατάφερε να επιστρέψει και από το -11 στην αρχή όταν ο Ζωγράφου προηγήθηκε με 11-22, με τους γηπεδούχους να στηρίζονται επιθετικά σε αυτό το διάστημα και στους Κώνστα και Κούτη που πέτυχαν σε αυτό το διάστημα τρία καθοριστικά τρίποντα δείχνοντας το δρόμο της επιστροφής για την ομάδα τους!

Με επιμέρους σκορ 28-8 ο Ερμής Σχηματαρίου πέρασε μπροστά το ημίχρονο με 39-30 και διατηρώντας το προβάδισμα πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη με 69-64!

Ερμής Σχηματαρίου (Τσαούσης, Σολομωνίδης): Σπηλιόπουλος 10(2), Πανταζής 22(2), Κουτής 5(1), Γκρινιάρης 6, Μεϊντάνης, Κώνστας 6(2), Φλώτσιος 4, Γουνέλης, Μαλισιόβας 2, Ετζιάκα 4, Γιανναλέτσος 10.

ΕΦΑΟ Ζωγράφου (Ζήβας): Παλάντζας 5(1), Γκόντγουϊν, Πρόφκα, Ζαρμακούπης 11, Δρίβας 7, Παπαφωτίου, Σπανός 3, Κανελλόπουλος 13, Βαρνάβας 13(1), Οκεκουόκε 9, Δήμου 3(1).

Δεκάλεπτα: 20-29, 27-56, 40-69, 60-84

Διαιτητές: Κουτσοδήμος, Μαρινάκης

Δειλινό (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 3, Μπορμπίδης 7(1), Αντωνογιαννάκης 1, Γαιτανάκης 3(1), Στέβοβιτς 3, Λεφής 8(2), Γρύλλης 9(1), Εκίζογλου, Κυρίτσης 10(1), Γκουτσίδης, Σπηλιόπουλος 7, Χασάπης 9(1).

Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσσης 7(1), Στεργίου 15(3), Γεραμάνης 9(2), Οικονομόπουλος 14(2), Λεπούρης, Κόντος 5(1), Πολιτόπουλος 4, Ζήρος, Ηλιόπουλος, Καραχάλιος 16(1), Καραβανάς 14.