Τρίτη 5 Φεβρουαρίου 2019

''Όρθιος'' στην παράταση έμεινε στην Αργυρούπολη ο Πόλις Καλλιθέας (Β΄ Ανδρών)

Η εικόνα ίσως περιέχει: 22 άτομα, , τα οποία χαμογελούν

Με πρωταγωνιστή των 26 δευτερολέπτων της παράτασης Σκαλωμένο και τρεις βολές στα 9 δεύτερα να σφραγίζουν το διπλό, ο Πόλις Καλλιθέας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της πολύ καλής Ηλεκτρούπολης στο εξ' αναβολής ντέρμπι της 15ης αγ. και να σκαρφαλώσει στην 2η θέση της βαθμολογίας. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Αναλυτικά:

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ-ΠΟΛΙΣ 59-63 (Καν. Αγώνας 51-51)

Διαιτητές :Καρύκας, Τζιμινίδης
Δεκάλεπτα: 9-13, 27-25,36-36, 51-51(καν.αγ.), 59-63 παρ.

Ένα πραγματικό ντέρμπι κυριολεκτικά όσο και αγωνιστικά εξελίχτηκε στο κατάμεστο απο κόσμο κλειστό γήπεδο της Αργυρούπολης.
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά προηγούμενοι με 9-2.
Κάπου εκεί υπήρξε αφύπνιση απο την πλευρά των φιλοξενούμενων που έκαναν ένα 0-15 και προηγήθηκαν στο σκορ με 17-9.
Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου η ομάδα της Ηλεκτρούπολης ηρέμησε το παιχνίδι της και μέσα από την άμυνα κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη μάλιστα και με 2 πόντους 27-25.
Όλα έδειχναν πως το 2ο ημίχρονο θα είχαμε μια αμφίρροπη μάχη μέχρι το τέλος ανάμεσα στην 5η της βαθμολογίας Ηλεκτρούπολης και της 2ης βαθμολογικά ομάδα του ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ.
Όντως οι δύο αντίπαλοι σε ένα νευρικό, αγχωτικό και πολλές φορές σκληρό αλλά όχι αντιαθλητικό παιχνίδι, έπαιρναν εναλλάξ την πρωτοπορία στο σκορ χωρίς να μπορούν να πάρουν κάποια σοβαρή διαφορά στο σκορ και φτάσαμε έτσι στο τελικό 51-51 έχοντας χάσει πρώτα και οι 2 ομάδες απο μια ευκαιρία στην επίθεση τους για να κλέψουν την νίκη.
Στην παράταση είχαμε σχεδόν παρόμοια εικόνα με τον ΠΟΛΙΣ στα 26 δεύτερα πριν απο το τέλος να ευστοχεί μέσα απο το ζωγραφιστό κάνοντας το 59-60 με τον Σκαλωμένο.
Η Ηλεκτρούπολη έχοντας την μπάλα και σχεδόν όλο το χρόνο δικό της επέλεξε να πάει με τον αρχηγό της τον Φείδα στα 9 δεύτερα πριν την λήξη σε προσπάθεια για drive μέσα στο καλάθι με το σουτ να είναι τελικά για λίγο άστοχο και τους γηπεδούχους να ζητούν έντονα (δικαίως-video) το φάουλ πάνω στην προσπάθεια για σουτ... αντί αυτού δόθηκε τελικά τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στους γηπεδούχους και ο ΠΟΛΙΣ το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ευστοχώντας σε 3 βολές και να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 59-63.
Συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για τον αγώνα που μας προσέφεραν και ειδικά στην ομάδα μας που μέσα σε 4 ημέρες έπαιξε με τους 2 πρωτοπόρους και παρόλο την κούραση και την δυσκολία των παιχνιδιών και χωρίς το βασικό της Center(Καμπούρης-τραυματίας) εδώ και καιρό πήγε τελικά να καταφέρει ''παραλίγο'' να έχει 2 στα 2 νικηφόρα παιχνίδια.
Πάμε ομάδα, συνεχίζουμε σοβαρά και δυνατά και ότι αξίζουμε στο τέλος θα το γευτούμε.

ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ (Παπασπυριδάκος, Καρατράντος) Φειδάς 6(2), Παπαδημητρίου 1, Γεωργούλης 14(1),Τσεπαπαδάκης 11(2), Κουζινόγλου, Κώνστας 2, Σιμόπουλος 4, Παλόκα, Πηλιούνης 14, Κυριακόπουλος 7(1).

ΠΟΛΙΣ (Μουριχίδης, Παπασωτηρίου) Μπογδανίδης 2, Μυλωνάς 2, Σκαλωμένος 14, Γρηγοράκος 10, Χεργκελετζής 18(1), Καρασούλας 7, Τζώρτζης 7(1), Ζολώτας 2, Ασπρόπουλος 1.