Σάββατο 20 Απριλίου 2019

Οδεύει προς την παραμονή ο Απόλλων Καλαμαριάς (Γ4 Εθνική)

apollon kalamarias

Ο Απόλλων Καλαμαριάς επιβλήθηκε εκτός έδρας του ΠΟ Ν. Μουδανιών με σκορ 60-87 και πήρε την τέταρτη νίκη του στα τελευταία πέντε παιχνίδια του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής. Η ομάδα του Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη από το 12' του αγώνα είχε διαφορά 22 πόντων (12-34), με συνέπεια να μην δυσκολευτεί στην κατάκτηση του θετικού αποτελέσματος. SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

ΠΟ Ν.Μουδανιών - Απόλλων Καλαμαριάς  60-87

Διαιτητές: Γιαννούλης Α., Νέδογλου
Δεκάλεπτα: 10-25, 28-48, 41-69, 60-87

Τέταρτη νίκη στους τελευταίους πέντε αγώνες του πρωταθλήματος για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς... Η ομάδα των Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη επικράτησε εκτός έδρας του ΠΟ Ν. Μουδανιών με σκορ 60-87, σε ένα ματς στον οποίο είχε τον απόλυτο έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα.

Η απόδοση του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετή προκειμένου ο Απόλλων Καλαμαριάς να βάλει τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Στο 12' είχε πάρει ήδη αέρα 22 πόντων (12-34) ενώ στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 28-48. Χρόνο συμμετοχής πήραν όλοι οι διαθέσιμοι αθλητές ενώ έμεινε εκτός αποστολής ο Πέτρος Αποστόλου (βρέθηκε κανονικά στο γήπεδο) λόγω ίωσης.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού το σύνολο των Χατζούλη και Μιχαηλίδη προηγήθηκε με 2-8 και 10-17 ενώ ο Μύθιλλος διαμόρφωσε το 10-19. Ο Μαχαιριανάκης έκανε το 10-22 και ο Σαμαράς με τρίποντο "έγραψε" το 10-25, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Στο 12' ο Απόλλων Καλαμαριάς είχε ανεβάσει κι άλλο την διαφορά (12-34), στην συνέχεια ο ΠΟ Ν. Μουδανιών μείωσε σε 24-39 και το ημίχρονο έληξε 28-48.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου η ομάδα των Χατζούλη και Μιχαηλίδη βρέθηκε στο +26 (38-64) μετά από καλάθι του Ακριτίδη, ο Αγραφιώτης κάρφωσε (39-68) και στο 30' ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν μπροστά με 41-69. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 31 πόντους (45-76) και τελικά "ήρθε" η νίκη με 60-87.

Νέα Μουδανιά (Παναγιωτόπουλος): Σερέτης 3, Μπέτσος 3, Φιλοξενίδης 20(1), Τσιγγελίδης 4, Μπακρατσάς 5(1), Τσιτσιντάς, Τεζετζίδης 7, Σουρλάς 6, Ζάχαρης, Τογανίδης 4, Τσότικας 3, Τσατσαρής 5.

Απόλλων Καλαμαριάς (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 2, Παϊτάρης 1, Μαχαιριανάκης 24(2), Μύθιλλος 6, Τσιμπής 4, Γουναρόπουλος 4, Σαμαράς 8(2), Αγραφιώτης 10(2), Μόρας 4, Κατηρτζίδης 3(1), Ακριτίδης 7, Αθαναηλίδης 14.