Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγ. του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Νίκη Βόλου-Αναγέννηση Καρδίτσας 108-102 (παρ.)

Αριστοτέλης Φλώρινας-Αετοί Βέροιας 61-63

Ρεπό: Ολυμπιακός Βόλου

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 17-15, 37-42, 55-56, 72-72 (κ.α.), 84-78

Μια πολύτιμη νίκη στην παράταση πήρε η ομάδα μας, με αντίπαλο τους Τιτάνες Παλαμά σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, για την 14η αγωνιστική του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής και πλέον βλέπει πιο αισιόδοξα την υπόθεση "παραμονή" στην κατηγορία.
Οι παίκτες τους Παναγιώτη Τζιβάνη, ο οποίος έχει 3/4 στον πάγκο του ΦΟΑ, ξεκίνησαν πολύ καλά το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση και πήραν γρήγορα μια διαφορά εννέα πόντων. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια ισορρόπησαν το παιχνίδι, για να κλείσει η ψαλίδα και να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 17-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε συναρπαστικό μπάσκετ, με πολλή δύναμη και πείσμα για τη νίκη και από τις δυο ομάδες, με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενους τους Τιτάνες με 37-42.
Στην τρίτη περίοδο "μίλησαν" οι άμυνες, η ομάδα μας πλησίασε στον πόντο και το δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 55-56. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του ΦΟΑ μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη, με άμυνα από γρανίτη και με επιθετικό πλουράρισμο κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά δέκα πόντων, στα 3’ πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν είχανε πει την τελευταία τους κουβέντα. Με μεγάλα σουτ τριων πόντων ροκάνισαν τη διαφορά και με ένα από αυτά ισοφάρισαν 7" πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας του αγώνα σε 72-72, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό, αφού η ομάδα μας αστόχησε στην τελευταία επίθεση και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο των πέντε λεπτών, η ομάδα μας έδειξε χαρακτήρα, παρά την απογοήτευση για τον τρόπο που χάθηκε η νίκη στην κανονική διάρκεια. Περιόρισε τα ατού των αντιπάλων και με στοχευμένες επιθέσεις πήρε μια μεγάλη νίκη, απέναντι σε ένα δύσκολο αντίπαλο, με σκορ 84-78.

Διαιτητές: Αναστασιάδης, Κωνσταντινέλλης

ΦΟ Αριδαίας (Τζιβάνης): Παπαδόπουλος 11, Πέτκος 6(2), Τοπαλίδης, Παντής, Πονόπουλος 13(1), Θωμαϊδης 6, Στρέπκος 10, Αβραμίδης 9(3), Μακρόπουλος 18, Παουλεάνου 8(1), Αμπάρης, Κληντσάρης.

Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουντούδης): Γκογκίδης 11, Φαλάγγας, Τσατάλας 17(2), Σφακιανός, Ξένος 15(5), Τσούμας 3(1), Φαλιάκης 5(1), Μακρής 12(2), Σκουφεζής 9.

Δεκάλεπτα: 15-15, 23-35, 31-53, 56-64

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Εκίζογλου

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης): Γυφτάκης 11(2), Σαχπατζίδης, Καλογεράτος 17(4), Αντωνίου, Σβώλης, Παπανικολάου, Μάκης, Παπαδόπουλος 9(1), Δαβάνης 8(1), Φίλιος 11.

Αίολος Τρικάλων (Φόρος): Ρούζιος 3(1), Πανάρας 10(1), Αργύρης 8(2), Χατζής, Σούλκο, Τσιούλκας 6, Κολότσιος 3(1), Γοργότσης, Σπηλιόπουλος 21(4), Κατσαδούρος, Τσότσος 13.

Δεκάλεπτα: 17-15, 31-33, 45-53, 61-63

Διαιτητές: Γραικός, Βασιλόπουλος

Η ομάδα της Ημαθίας επικράτησε με 63-61 του τοπικού Αριστοτέλη και σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής (πρώτης για τον δεύτερο γύρο) έφτασε στην 7η θέση.

Ακολουθεί το ρεπό, που αναμένεται να λειτουργήσει ευεργετικά, καθώς λίγα 24ωρα πριν τον αγώνα στη Φλώρινα, πραγματοποιήθηκε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία και ως εκ τούτου, ο νέος προπονητής θα έχει την ευκαιρία να δουλέψει με τους παίκτες στις προπονήσεις, ενόψει του επόμενου αγώνα και συγκεκριμένα στις 9/2 στη Βέροια με την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Το σημερινό παιχνίδι, στο ντεμπούτο του Μάριου Γεωργιάδη στον πάγκο των Αετών, είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι. Φυσιολογικό άλλωστε, καθώς ο Αριστοτέλης ήθελε μόνο τη νίκη ώστε να παραμείνει πάνω από τη γραμμή του υποβιβασμού όπως επίσης και η ομάδα της Ημαθίας, που μετά τις συνεχόμενες ήττες, βρέθηκε σε δυσχερή θέση.

Το σκορ εναλασσόταν για 25 περίπου λεπτά (πρώτο δεκάλεπτο 17-15, ημίχρονο 31-33), με τους Αετούς να ανεβάζουν την απόδοση τους στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνουν διαφορά που έφτασε και στο +8

Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν στα τελευταία λεπτά, “ροκάνισαν” σταδιακά τη διαφορά και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής.

Η ψυχραιμία όμως των “ασπρόμαυρων” σε καθοριστικά σημεία αλλά (κυρίως) το καλάθι του Μαραπίδη, 3” πριν το τέλος, έγειραν τη πλάστιγγα στο τέλος, με αποτέλεσμα να έρθει η 6η φετινή νίκη για τους Αετούς, που τους δίνει διαφορετική ψυχολογία ενόψει της συνέχειας.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Μανώλης Σταυρουλάκης, που σημείωσε 14 και τον ακολούθησαν οι Κωστής Γκεκόπουλος και Κώστας Κουσιάντζας που σημείωσαν από 9.

Αριστοτέλης Φλώρινας (Καλανταρίδης): Τσιώγκας 13(2), Τσιάμης 17(4), Παπαγρηγορίου 2, Γκόνος 6(1), Γκουτζιομήτρος 17, Σαββίδης 6(1).

Αετοί Βέροιας (Γεωργιάδης): Τρομπούκης, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος 8(2), Γιαννουζάκος 2, Γκεκόπουλος 9, Κουσιάντζας 9, Σταυρουλάκης 14(3), Μαραπίδης 7(1), Αλευρίδης 6(1), Ιωσηφίδης 8(2), Γκανάς.

Εύκολο έργο για τη Μελίκη κόντρα στον ουραγό Φαίακα - Άλωσαν τη Φλώρινα οι Αετοί Βέροιας

ΓΑΣ Μελίκης-Φαίακας Κέρκυρας 95-78

Δεκάλεπτα: 27-26, 49-43, 73-54, 95-78

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Χατζηκώστας

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 31(1), Μπόγιας, Στοϊτσης 28(2), Μαγαλιός 2, Πεϊμανίδης 3(1), Ρογγότης 4, Εσερπόγλου 5(1), Λαπατούρας 8, Ημερίδης 14, Παπαδόπουλος, Τζιώρος.

Φαίακας Κέρκυρας (Παπαγίκας): Τσιτσές 21, Παπαγίκας 19(3), Αυγερινός 7(2), Σκούρτης 11, Μικρομάνης 3, Βάγιας 8, Φουσέκης 9(1).

Δεκάλεπτα: 20-16, 36-29, 61-52, 81-72

Διαιτητές: Πράττος, Κουκουλεκίδης

Με ένα δύσκολο αγώνα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο δεύτερο γύρο το IBC, γνωρίζοντας την ήττα από τους Ικάρους Τρικάλων στο Κλειστό Γυμναστήριο Μπάρας με 82-71. 18 πόντους είχαν οι Χρήστος Μπάλλας και Δημήτρης Δουρούκης για την ομάδα του Γιάννη Παπαδόπουλου, ενώ από 13 και 12 πρόσθεσαν οι Γιώργος Ξιούρας και Αλέξανδρος Ματσάγγας. Οι πολύπειροι Γκιουλέκας και Κατσαρές σημείωσαν από 18 πόντους για τους Τρικαλινούς, με τον Κολότσιο να έχει 15 και τον Μέξη 10. Πρόβλημα για το IBC ο τραυματισμός που ταλαιπώρησε σε όλη τη διάρκεια της εβδομάδας τον Κώστα Σωτηράκη και δεν του επέτρεψε να είναι έτοιμος στο σημερινό παιχνίδι, με αποτέλεσμα να μην αγωνιστεί για πολλή ώρα.

Μπροστά με 20-16 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Σδράκα, καταφέρνοντας να χτίσει διαφορά 7 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου (36-29 στο 20΄).

Οι Ίκαροι συνέχισαν να διατηρούν τα ηνία στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά το επιθετικό κρεσέντο του Δουρούκη με τα τρία συνεχόμενα τρίποντα. Το ίδιο "καυτός" ήταν και ο Γκιουλέκας από τα 6,75, σημειώνοντας επίσης τρία τρίποντα στο συγκεκριμένο διάστημα, με την ομάδα του να βρίσκεται μπροστά με 61-52 στο 30΄.

Το IBC δεν παράτησε το παιχνίδι και βρήκε τις λύσεις επιθετικά στην τελευταία περίοδο. Με επιμέρους 15-7 και πρωταγωνιστές τους Ματσάγγα και Τσιτσώνη που είχαν τους 12 από τους 15 πόντους, οι Γιαννιώτες μείωσαν στον πόντο (68-67), 4΄ 56΄΄πριν το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Παπαδόπουλου ήταν άστοχοι σε δύο συνεχόμενες επιθέσεις και δεν κατάφεραν να πραγματοποιήσουν το προσπέρασμα. Οι γηπεδούχοι με τους Κολότσιο και Κατσαρε να βγαίνουν μπροστά, κατάφεραν με επιμέρους σκορ 13-5 να φτάσουν στο τελικό 81-72 και να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Μέξης 10, Φρύδας 9(1), Βλάχος 2, Κολότσιος 15(3), Κρεμμύδας 5(1), Κατσαρές 18(4), Τζορμπατζάκης, Γκιουλέκας 18(4), Μακρής 4.

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 2, Ματσάγγας 12(1), Δουρούκης 18(4), Τσιτσώνης 9(2), Βάσης, Ξιούρας 13(1), Σωτηράκης, Μπάλλας 18.

Δεκάλεπτα: 29-30, 39-54, 71-74, 95-95 (κ.α.), 108-102

Διαιτητές: Πιτσίλκας, Κοντογιάννης

Χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, για να μπορέσει η Νίκη Βόλου να λυγίσει τη μαχητική Αναγέννηση Καρδίτσας, που παραλίγο να υποχρεώσει τους «κυανόλευκους» στη δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Παραλίγο όμως, αφού η Νίκη κατάφερε να γυρίσει από το -18 και να πάρει τη νίκη στην παράταση με 108-102, με έναν συγκλονιστικό Κουτίνα να σημειώνει 38 συνολικά πόντους για τους γηπεδούχους.
Εξωπραγματική ευστοχία από το τρίποντο

Δεν είναι ότι η Νίκη δεν προσπάθησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν μία ομάδα βρίσκεται αντιμέτωπη με μία… διαολεμένη ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου, τότε είναι δεδομένο ότι θα επηρεαστεί.

Έτσι και οι «κυανόλευκοι», που είδαν τους παίκτες της Αναγέννησης να είναι εύστοχοι συνολικά σε 8 από τις 11 προσπάθειες που έκαναν από τη γραμμή των 6.75 μ, παίρνοντας δηλαδή τους 24 από τους 30 πόντους που είχαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Πρωταγωνιστής σίγουρα για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αργύρης με 4/4 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ από πλευράς Νίκης ο Κουτίνας πάλευε να κρατήσει την ομάδα του τουλάχιστον κοντά στο σκορ με 14 πόντους σε αυτό το πρώτο μέρος, που ολοκληρώθηκε με τους «κυανόλευκους» να είναι τουλάχιστον μόλις με έναν πόντο πίσω στο σκορ (29-30). Κοντά στο σκοράρισμα ήταν και ο Καραγεώργος με 11 πόντους.

Βέβαια, η ευστοχία των Καρδιτσιωτών έφερε μπέρδεμα στις σκέψεις των παικτών της Νίκης, στην προσπάθειά τους ν’ αντιδράσουν. Τα άστοχα σουτ δεν έλειψαν στο δεύτερο ειδικά δεκάλεπτο (το 7/11 δίποντα της πρώτης περιόδου έγινε 10/18), με αποτέλεσμα η Αναγέννηση να έχει πετύχει με τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο όσους πόντους πέτυχε η Νίκη συνολικά (39-54 το σκορ-13/21 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 3/13). Επιθετικά ο Τάσσος με επτά πόντους κράτησε κάπως τους «κυανόλευκους» που φανερά είχαν και προβλήματα στο σκοράρισμα στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου.

Από το -18 στο +9 και τελικά… παράταση!

Ούτε το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε καλά για τη Νίκη, με την Αναγέννηση να φτάνει στο 43-61 τρία μόλις λεπτά μετά την έναρξη, αλλά οι «κυανόλευκοι» έκαναν ένα σερί 11-0, με τα συνεχόμενα τρίποντα των Κουτίνα, Καραγεώργου και Τσώλη να ζεσταίνουν το κλίμα, ενώ ο δεύτερος απάντησε στη συνέχεια στο τρίποντο του Γεωργατζά για το 57-64, ξεσηκώνοντας το κοινό.

Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Τσέλιου πάνω στον Κουτίνα έφερε δύο εύστοχες βολές και ένα ακόμη δίποντο στη συνέχεια για τον παίκτη της Νίκης, που μείωσε μετά από πολλή ώρα στους τρεις πόντους (63-66), ενώ ο Τσώλης με βολές έκανε το 65-66 στο 27′. Ήταν τότε που άρχισε και το… ροντέο, με τις δύο ομάδες να συμμετέχουν σε ένα… run‘n‘gun παιχνίδι και τον Κουτίνα να ισοφαρίζει σε 66-66 με μία βολή 1’45» πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Τσέλιος και Γεωργατζάς από την άλλη έδωσαν ανάσες στους φιλοξενούμενους, ενώ ένα καλάθι και φάουλ του Δίκαρου έφερε και πάλι τη διαφορά στους πέντε πόντους (69-74), με τον Τάσσο να διαμορφώνει το 71-74 της τρίτης περιόδου.

Ο Δίκαρος σκόραρε στην έναρξη και της τέταρτης περιόδου, με καλάθι και φάουλ μάλιστα (71-77), για να απαντήσει ο Καραγεώργος, ενώ ο Κουτίνας με τρίποντο έφερε τη διαφορά και πάλι στο όριο, αλλά ο Ψυχογιός τον μιμήθηκε για το 76-80.

Εκεί ο Σιμάκης με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσα (80-80), ενώ οι τρεις εύστοχες βολές και το δίποντο του Τάσσου έφεραν τη Νίκη μπροστά στο σκορ 6’10» πριν το τέλος του αγώνα (85-80). Το τρίποντο του Κουτίνα μετά τα συνεχόμενα λάθη των παικτών της Αναγέννησης έδωσε περισσότερη άνεση στους «κυανόλευκους» ενώ ο Σαριμπαλίδης ήρθε με τον ίδιο τρόπο να δείξει ότι πάει να συντελεστεί η ολική ανατροπή (91-82). Όμως ένα 0-8 των φιλοξενούμενων με μπροστάρη τον Καλιάρα έδειξε ότι τίποτε δεν είχε τελειώσει στα 2’30» που απέμεναν για τη λήξη.

Το δίποντο του Καραγεώργου απαντήθηκε από το τρίποντο του Γεωργατζά (93-93), ενώ ακολούθησαν δύο εύστοχες βολές του Κουτίνα και ένα κλέψιμο από τους Καραγεώργο και Βερτζάγια, ένα άστοχο τρίποντο του Τσώλη και δύο εύστοχες βολές του Καλιάρα, ενώ απέμεναν 24» για τη λήξη του αγώνα. Η Νίκη είχε την επίθεση, ο Σαριμπαλίδης έδωσε στη γωνία στον Κουτίνα και αυτός υπό πίεση έκανε το σουτ, με την μπάλα να μην βρίσκει καν στεφάνι και μοιραία το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο…

… Καλάθι-καλάθι και λάθος με λάθος πήγαινε το παιχνίδι τα δύο πρώτα λεπτά, με την τεχνική ποινή στον Γεωργατζά να δίνει τη δυνατότητα στον Κουτίνα να ευστοχήσει σε μία βολή για το 100-97, ενώ ο Τσέλιος από τη γραμμή των βολών είχε 2/3για το 100-99, 2’08» πριν το τέλος. Το τρίποντο του Σαριμπαλίδη και το δίποντο του Αργύρη κράτησαν τη διαφορά στο καλάθι, με τον Τάσσο να ευστοχεί κάτω από το στεφάνι για το 105-101, όχι όμως και ο Καλιάρας στην προσπάθειά του ν’ απαντήσει.

Έτσι, 29» πριν από τη λήξη ο Κουτίνας βρήκε τον δρόμο προς το τρίποντο για το 108-101, ο Αργύρης αστόχησε, με τις συγκινήσεις να τελειώνουν ουσιαστικά εκεί και το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με το τελικό 108-102.

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Βερτζάγιας 3, Καραγεώργος 23(4), Σιμάκης 6, Ακούνια, Κουτίνας 38(5), Παρασκευάς, Τσώλης 7(1), Τάσσος 22, Σταυροθεόδωρος, Σαριμπαλίδης 9(2), Μαυροφώτης, Αναγνωστίδης.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Κρομμύδας): Μπιρνάρας, Ψυχογιός 11(3), Πανταζής 3(1), Γεωργαντζάς 26(5), Κοβάτσεφ 2, Ντούρλιας, Αργύρης 14(4), Αντωνίου 10(2), Καλιάρας 17, Δίκαρος 7, Τσέλιος 12(2), Νότος.