Ασπίδα Ξάνθης-Ικαροι Σερρών 71-79 (β' παρ.)

Απόλλων Καλαμαριάς-Μέγας Αλέξανδρος 66-57

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 21-11, 39-22, 52-43, 66-57

Διαιτητές: Σελεβός, Αγραφιώτης Β.

Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 18(3), Βαρδαβάς, Βογιατζής Λ., Σκέμπης 7, Γεροστάθης, Ανδρεάδης, Κυφωνίδης 13(1), Καρασίμος 8, Κεραμάρης 14(3), Κόκκιος 6, Γιαννακός, Τσίγκας.

Μέγας Αλέξανδρος (Γαλής): Σουλτάνης 10(2), Γκολέμας 8, Μαδεμλής 3, Γιαχανατζής 10(2), Νικολάτος 9, Μαλλολάρι 8, Ορφανίδης, Μέλλιος, Πισιώτης 3(1), Χατζηβούρκογλου, Τσαουσίδης 3, Πολυμένης 3.

Ελπίδα Αμπελοκήπων-Μαντουλίδης 87-75

Δεκάλεπτα: 19-15, 42-32, 66-51, 87-75

Διαιτητές: Θρασυβουλίδης, Τσαρδούλιας

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Γκούμας): Τασούδης 8(1), Φωτόπουλος 6(1), Μπόζιτς 9(1), Σαμαράς 8(2), Μαρκόπουλος 19(3), Μύθιλλου 11(2), Δημάκης, Βουλγαράκης, Μητρόπουλος 5(1), Ξηρόπουλος 19(1), Συμεών 2.

Μαντουλίδης (Καραμανώλης): Δημητρόπουλος 18(1), Μπάρπας 2, Μπακογλίδης 6(1), Τάκης 6, Λαγός 9(2), Κεραμάρης 19(2), Πανικίδης, Ντίαθ 12, Ντολόπουλος, Καπουράνης 3(1).

Δεκάλεπτα: 11-19, 29-38, 42-49, 60-68

Διαιτητές: Κολοκυθάς, Ηλιόπουλος

Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Πετρίδης , Αποστόλου 11(1), Ματενίδης 12(2), Γιαννάκης, Παγωνίδης, Μόρας 8, Καρανίκας, Κατιρτζίδης 17(1), Ζωγράφος 12, Σαρρής, Μπάμπος.

Μακεδονικός (Γεροφώτης): Βαρδής 7(1), Τσαούσης 5(1), Διαμαντής, Παλιαχάνης 5(1), Καραμπέκης 23(1), Κομμάτας 2, Φλιάτης 6, Δασκαλόπουλος, Κούσιας, Λυχριδάς 2, Τσιόγκας, Πρωτούλης 18(2).

Ασπίδα Ξάνθης-Ικαροι Σερρών 71-79 (β΄ παρ.)

Δεκάλεπτα: 20-16, 33-36, 47-45, 60-60 (κ.α.), 66-66 (α΄ παρ.), 71-79

Διαιτητές: Σιταρίδης, Κουκουλεκίδης

Συγκλονιστική εμφάνιση και μεγάλη νίκη για τους Ικάρους, που πέρασαν από την δύσκολη έδρα της Ξάνθης στην δεύτερη παράταση αποδεικνύοντας για άλλη μια φορά ότι τα προβλήματα τους πεισμώνουν. Έτσι παρά τις απουσίες των Δαλαγκόζη,Παρχαρίδη (τραυματίες) και τις ενοχλήσεις του Κακιούζη από την αρχή και του Γκούτζια στην παράταση, οι “κυανοκίτρινοι” πέτυχαν ένα σπουδαίο διπλό και έχουν την ευκαιρία να ξεκουραστούν και να ξεπεράσουν τους τραυματισμούς.

Σε ένα παιχνίδι, που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το φινάλε καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει από την άλλη. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στο πρώτο δεκάλεπτο (20-16), αλλά οι φιλοξενούμενοι με σπουδαία άμυνα κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-36. Οι Ξανθιώτες περιόρισαν τους Σερραίους και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 47-45. Στην τελευταία περίοδο, το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη ήταν αυτό με την μεγαλύτερη συγκέντρωση και προηγήθηκε με 56-60 λίγο πριν το φινάλε. Η Ασπίδα ισοφάρισε και ο Μπίλιος έχασε την ευκαιρία να δώσει την νίκη στην ομάδα του από νωρίτερα αφού το δίποντο του στην εκπνοή βρήκε στεφάνι.

Η πρώτη παράταση είχε φτωχό θέαμα (6-6) με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να πετύχουν καλάθι στη τελευταία επίθεση. Στην δεύτερη παράταση, όμως οι Ίκαροι με 4 τρίποντα και 13 πόντους συνολικά έδωσαν το τελειωτικό χτύπημα και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος για τους Ικάρους ο Καμπέρης.

Ασπίδα Ξάνθης (Παναγιωτόπουλος): Παυλάκης, Παπαδάκης 14(2), Δώδος, Καλαμπάκας 11(3), Μπόζης 4, Κουτσογιάννης 20(3), Μανδαλάκης 16(1), Μπουραζάνης, Κάλφας 6(2), Καναράς.

Ίκαροι Σερρών (Ρούλης Π.): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης 15(5), Σιδερίδης, Καμπέρης 23(5), Κουτσοκώστας 13(1), Γκούτζιας 2, Ανδρικάκης, Σταμπουλης, Χατζόπουλος, Μπίλιος 9(3), Κακιούζης 17.

Πανσερραϊκός-Λεύκιππος Ξάνθης 65-63

Δεκάλεπτα: 13-13, 30-30, 46-47, 65-63

Διαιτητές: Μελανίδης, Χατζηκώστας

Όταν φτάνεις στο σημείο να κερδίσεις τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος έχοντας 6/25 ελεύθερες βολές (!!!), τότε αυτό από μόνο του το γεγονός αποτελεί κατόρθωμα. Ο Πανσερραϊκός υπέταξε απόψε στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων τον Λεύκιππο Ξάνθης σε ένα παιχνίδι με καθόλου θέαμα, αλλά με μπόλικο σασπένς.

Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν πολύ νευρικές στο παρκέ. Οι Θρακιώτες ήταν κάπως καλύτεροι από τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου (2-6, 6:24), με τα «λιοντάρια» όμως να δίνουν τη δική τους απάντηση (8-8, στο 6') και το δεκάλεπτο να κλείνει ισόπαλο 13-13.

Στη δεύτερη περίοδο έγινε της ανατροπής (13-17, 7:19, 18-17, 6:10, 20-25, 3:46, 26-25, 2:23). Το δεκάλεπτο έληξε 30-30.

Αξίζει να αναφερθεί ότι σε ένα ολόκληρο ημίχρονο οι «κόκκινοι» ευστόχησαν μόνο σε 2 από τις 13 βολές που σούταραν, ενώ απέτυχαν να σκοράρουν από την περιφέρεια (0/7 τρίποντα).

Στη τρίτη περίοδο το σκηνικό του αγώνα ήταν ίδιο και απαράλλακτο (32-37, 7:40, 38-37, 5:13, 38-42, 4:10, 42-42, στο 27', 42-47, 1:38). Το δεκάλεπτο τελείωσε 46-47.

Στη τέταρτη περίοδο η αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν υποδειγματική, ενώ το σύνολο του Ραδή Θεοδωρίδη «ξεμπούκωσε» έξω από τη γραμμή των 6.75 και βρέθηκε στο +7 (62-55, 4:20).

Αντί όμως ο Πανσερραϊκός να «αποτελειώσει» τον Λεύκιππο «φλέρταρε» με την «αυτοκτονία».

Τα λάθη μπροστά και πίσω είχαν ως συνέπεια οι Θρακιώτες να μειώσουν σε 65-63 (1:06), ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να φέρουν το ματς στα ίσια αστοχώντας σε 2 καθοριστικές βολές (31").

Και πάλι όμως τον τελευταίο λόγο για τη νίκη είχε ο Λεύκιππος, αφού στην εκπνοή της συνάντησης οι αντίπαλοι έστειλαν τη μπάλα στο σίδερο σε προσπάθεια για τρίποντο.

Πανσερραϊκός (Θεοδωρίδης-Ιωσηφίδης): Συμεωνίδης 8, Γρίψιος 11, Γεωργιανός Π. 19(2), Τράκας 6(1), Δημητρακάς 3(1), Χατζηανδρέου, Ντίνος 8, Θολιώτης 2, Σταματόπουλος, Κάτος 7(1), Χορτομάρης 1.

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης-Μαγιάννης): Στύλας 8(1), Σταμπουλής 10(1), Νταβουλτζόπουλος  2, Ιορδάνογλου, Στεργίου, Ζαμπάκης 2, Βοϊβατόπουλος 13(1), Νικολόπουλος, Γρούδος 2, Παλλάκης 13(1), Χρήστου 13.