Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 17ης αγ. του 3ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής: SPORTSOFFICERS -Μαριάννα

Φαίακας Κέρκυρας-Αριστοτέλης Φλώρινας  71-91

Ρεπό: Αναγέννηση Καρδίτσας

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 16-22, 29-44, 46-60, 65-71

Διαιτητές: Φουντζήλας, Κώννης

Προσπάθησε να κάνει την ανατροπή η ομάδα μας αλλά δεν τα κατάφερε στο τέλος, απέναντι στους Ίκαρους Τρικάλων, μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίας, στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου της Γ’ Εθνικής.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, εκμεταλλεύτηκαν την ολιγωρία του ΦΟΑ στα ριμπάουντ και με σωστές επιλογές στην επίθεση πήραν γρήγορα ένα προβάδισμα που άγγιξε τους δέκα πόντους. Οι παίκτες του Παναγιώτη Τζιβάνη κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έληξε 16-22.
Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα των Τρικάλων έπαιξε υποδειγματική άμυνα και ταυτόχρονα ήταν αποτελεσματική στις επιθέσεις της. Έτσι ξέφυγε και πάλι στο σκορ, για να τελειώσει το ημίχρονο με σκορ 29-44.
Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο, έλεγξε τα ριμπάουντ και με γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι της, μείωσε ως και τους οκτώ πόντους. Στο σημείο εκείνο μίλησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων και με ένα ρεσιτάλ έξω από τη γραμμή των τριών πόντων επανέφεραν τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει μπροστά με σκορ 46-60.
Παρόλα αυτά η ομάδα μας δεν τα παράτησε και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο αποφασισμένη να διεκδικήσει τη νίκη. Με κύριο όπλο την καλή άμυνα μείωσε μέχρι και τους τρεις πόντους αλλά κάποια άστοχα σουτ σε κρίσιμες επιθέσεις, της στέρησαν μία πολύτιμη νίκη. Τελικό σκορ 65-71.

Την καλή εμφάνιση του τέταρτου δεκαλέπτου επισκίασε ο τραυματισμός του Γιώργου Αβραμίδη, στον οποίο ευχόμαστε περαστικά και γρήγορη ανάρρωση.

Πηγή:

ΦΟ Αριδαίας (Τζιβάνης): Γεωργάκης 13(1), Πέτκος 8(2), Παντής, Πετρούδης, Στρέπκος, Πονόπουλος 2, Θωμαϊδης, 7 Αβραμίδης 9(2), Κληντσάρης, Μακρόπουλος 20, Παουλεάνου 7, Αμπάρης

Ίκαροι Τρικάλων (Σδράκας): Φρύδας 7(1), Βλάχος 3(1), Κολότσιος 11(3), Κρεμμύδας 11(3), Κατσαρές 16(1), Τζορμπατζάκης, Μέξης 6, Μπάρδας, Μακρής 8, Γκιουλέκας 10.

Δεκάλεπτα: 17-23, 39-48, 59-74, 71-91

Διαιτητές: Κάννης, Βίννης

Φαίακας Κέρκυρας (Αυγερινός): Πύλος, Βλάσσης, Τσιτσές 13, Σάγιας, Ψαρράς 2, Δρακίδης 9(1), Παπαγίκας 20(3), Αυγερινός 18(4), Φουσέκης, Αγιους 3(1), Βάγιας 2, Τσάμης 4.

Αριστοτέλης Φλώρινας (Ντάγιος): Ντρίζα Τ., Τσιάμης 4, Παπαγρηγορίου 9, Γκόνος 25(4), Γκουτζιομήτρος 7(1), Σαββίδης 15(3), Ντρίζα Ε. 2, Παπούλιας 23, Καραδήσογλου 6.

Δεκάλεπτα: 21-17, 39-33, 51-59, 64-80

Διαιτητές: Αγραφιώτης Γρ., Δικταπανίδης

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Μπεκρής 7 (1), Μπούρας 7 (1), Ίλτσογλου 12 (1), Μπόγδανος 20 (1), Β. Μπουσκολίτης 6, Σκαμάγκας 3 (1), Ευτυχίδης, Μούμογλου 9 (1).

ΓΑΣ Μελίκης (Ασλανίδης): Λιόλιος 22 (4), Μαυρίδης 21 (3), Στοΐτσης 4, Πειμανίδης, Ρογγότης 2, Ημερίδης 15 (1), Λαπατούρας 12, Εσέρκογλου.

Δεκάλεπτα: 17-21, 36-33, 51-49, 82-77

Διαιτητές: Θεοδώρου, Δέλλας

Τιτάνες Παλαμά (Γκουγκουτούδης): Γκογκίδης 11, Φαλάγγας, Μπακαβέλος, Τσατάλας 28(4), Σφακιανός3(1), Ξένος 16(4), Τσούμας 8(1), Φαλιάκης, Μακρής 9(2), Σκουφεζής 7(1), Τινός, Μπενέκης.

ΑΓΣ Ιωαννίνων (Τσουκανέλης):Γυφτάκης 24(3), Σαχπατζίδης 3(1), Καλογεράτος 15(2), Αντωνίου , Σβώλης 3(1), Παπανικολάου, Μάκης , Παπαδόπουλος 15(1), Δαβάνης 15(1), Φίλιος, Τερζόπουλος.

Δεκάλεπτα: 22-16, 46-27, 58-42, 80-61

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Καντερές

Αίολος Τρικάλων (Φόρος): Ρούζιος 4, Πανάρας 19(5), Αργύρης 6(1), Χατζής, Σούλκο 6, Τσιούλκας 3, Κολότσιος 9(2), Τριανταφύλλου 3(1), Γοργότσης 2, Σπηλιόπουλος 8(2), Κατσαδούρος 8(1), Τσότσος 13(1).

Αετοί Βέροιας (Γεωργιάδης): Αλευρίδης 13(1), Τρομπούκης, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος, Γκεκόπουλος 6, Κουσιάντζας 10, Σταυρουλάκης 9, Μαραπίδης 15(5), Ιωσηφίδης 8(2), Γκανάς.

Δεκάλεπτα: 28-21, 49-47, 74-65, 96-87

Διαιτητές: Πράττος, Τσαντάλη

Το IBC ήταν αυτό που πανηγύρισε στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής απέναντι στη Νίκη Βόλου με σκορ 96-87 σε ένα παιχνίδι που το τρίποντα έπεφταν σαν βροχή με τους γηπεδούχους να έχουν 16 εύστοχα και τους Βολιώτες 13. 20 πόντους είχε ο Χρήστος Μπαλλας για τους νικητές με τη συνεισφορά του σε ένα ακόμα παιχνίδι να είναι πολυεπίπεδη. Το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα του IBC έκανε ο Γιώργος Ξιούρας με 18 πόντους και 5 τρίποντα, με τον Κώστα Σωτηράκη να έχει 16 και τους Ντίνο Τσιτσώνη και Δημήτρη Βάση να προσθέτουν από 10.

Οι Βολιώτες βρήκαν από νωρίς το χέρι τους από τα 6,75 καθώς με 2/2 τρίποντα προηγήθηκαν με 6-5 στα πρώτα λεπτά. Ο Δουρούκης είχε και τους 5 πρώτους πόντους την ομάδας του. Στο 4΄ το σκορ ήταν 11-11 με τους φιλοξενούμενους να επιμένουν πολύ στα μακρινά σουτ και το IBC να χτυπά στο low post με τον Σωτηράκη. Λίγο αργότερα οι Γιαννιώτες ήταν μπροστά με 19-17 μετά από τρίποντο του Ξιούρα, με τους παίκτες του Παπαδόπουλου να παίζουν πολύ καλό μπάσκετ μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου έχοντας εξαιρετικές επιλογές επιθετικά. Το σκορ στο 10΄ ήταν 28-21.

Το πρώτο διψήφιο προβάδισμα ήρθε δια χειρός Ζαμπέτη (31-21). Ο coach Παπαδόπουλος χαμήλωσε το σχήμα περνώντας τον Δουρούκη στη θέση του Μπάλλα για να πάρει ανάσες ο Πρεβεζιάνος center που αγωνιζόταν ακατάπαυστα μέχρι και το 12΄. Στο 14΄ το IBC διατηρούσε αυτό το +10 (36-26). Η Νίκη με επιμέρους 11-3 και ηγέτη τον Κουτίνα μείωσε σε 39-37 . Μάλιστα λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Τσώλη πήρε και τα ηνία στο σκορ με 44-42. Σερί 7-0 ήταν η απάντηση των γηπεδούχων οι οποίοι πέρασαν και πάλι μπροστά με 49-44 με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται μετά από buzzer beater τρίποντο του Παρασκευά (49-47 στο 20΄).

Η Νίκη πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου με 53-51, όμως το IBC με όπλο του τα τρίποντα είχε ξανά το προβάδισμα με 57-55. Στο 26΄ το σκορ ήταν ισόπαλο στο 60-60, όμως Ξιούρας και Βάσης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσαν ένα +4 στην ομάδα τους (67-63). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν χτίζοντας ένα +9 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (72-63). Τελικά η περίοδος έκλεισε με το IBC να διατηρεί αυτό το προβάδισμα των εννέα πόντων (74-65 στο 30΄).

Οι παίκτες του Κοσμάτου απέδειξαν για μία ακόμα φορά ότι ήταν "σκληρά καρύδια" επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου. Το σερί που έτρεξαν ήταν 9-0, με τον Τσώλη να έχει τους 6, και το σκορ να γίνεται 74-74. Ο Δουρούκης με εξαιρετικό καλάθι στην "καρδιά" της ρακέτας μετά από τρομερό κόψιμο και όμορφη ασίστ του Μπάλλα διέκοψε αυτό το σερί (76-74). Ο Δουρούκης στη συνέχεια αποβλήθηκε με 5 φάουλ όμως το IBC με τρίποντο του Βάση έφερε τη διαφορά στο +4 (81-77). Ο Μπάλλας συνέχιζε να κάνει τη ζωή των συμπαικτών του πιο εύκολη μοιράζοντας ασίστ από το post με τον Σωτηράκη να τις αξιοποιεί στο έπακρο και το σκορ να γίνεται 90-84 μόλις 1΄ 17΄΄ πριν το τέλος. Το τελειωτικό χτύπημα ήρθε μετά από τρίποντο του Βάση που έκανε το 93-86 με τον Ξιούρα με νέα "βόμβα" από τα 6,75 να ανεβάζει τη διαφορά στους 10 (96-86). Οι Γιαννιώτες κυνήγησαν και τη διαφορά (είχαν ηττηθεί με 11 στο Βόλο) όμως δεν κατάφεραν να την καλύψουν με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται με 1/2 βολές του Σαριμπαλίδη (96-87).

MVP

Όταν ο Μπάλλας είναι καλά το IBC ανεβαίνει πολλά επίπεδα ως ομάδα. Ο ηγέτης των Γιαννιωτών είχε 20 πόντους με εξαιρετική συνεισφορά στο παιχνίδι της ομάδας του.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ

Γιώργος Ξιούρας με 18 πόντους και Κώστας Σωτηράκης με 16 ήταν καθοριστικοί για την ομάδα τους με τους Ντίνο Τσιτσώνη και Δημήτρη Βάση να είναι και αυτοί διψήφιοι με 10.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ

Το μεγάλο τρίποντο του Βάση που έκανε το 93-86 έκανε τη διαφορά κλειδώνοντας τη νίκη του IBC.

ΣΚ Ιωάννινα (Παπαδόπουλος): Ζαμπέτης 6(2), Ματσάγγας, Δουρούκης 14(3), Τσιτσώνης 10(2), Βάσης 10(2), Καραμπίνης 2, Ξιούρας 18(5), Σωτηράκης 16, Μπάλλας 20(2).

Νίκη Βόλου (Κοσμάτος): Καραγεώργος 6(2), Βερτζάγιας 2, Σαριμπαλίδης 14(4), Σιμάκης 2, Κουτίνας 28(3), Μαυροφώτης Παρασκευάς 6(1), Τσώλης 18(3), Τάσσος 11.