Μίλων (Καραγιάννης): Χωματάς 5(1), Μπελίτσης 9, Ζούκας 11, Παπαδάκης 18(3), Ψυλέας 9(3), Καραγιαννίδης 10, Εξηνταβελώνης 2, Μοσόρας 3(1), Γαλάνης 5(1), Ανδρεόπουλος 6, Σουληνάρης 2.

Χανιά (Παπανικολάου): Κελεσίδης 4(1), Ιωακειμίδης 16(5), Αλεξίου 4, Ζανιδάκης 4, Κατράνας 7(1), Μηντζαρίδης 8, Κιγμέτογλου 12(1), Αδοντάκης 2.

Aργοναύτης (Γιαννακόπουλος): Γιαννακόπουλος 7, Παπακώστας, Λίτσο 18(3), Παπαδημητρίου 7,  Τύρλας 8, Παπουτσής 26(5), Πεζός, Μητσάκης, Σβάρνας, Κορομηλάς 2, Σταμέλος 4.

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Ανδρουλάκης 3(1), Σουλίκας 14, Φουντουλάκος, Παπαδόπουλος 12, Τσουρής 23(1), Μαρούλης 21, Τροβάς 8(2), Κουϊμτζής, Κωνσταντινάκος, Σιμιτσάκης, Κουτσαντωνάκης.

Ένωση Ιλίου (Πανούλιας): Ραγιάς, Μπέλλας Γ. 8(1), Γεροκώστας 2, Φουντάς 6(1), Ραλλάκης 6, Κατσαρός, Ραλλάκης, Μπολατόγλου 19(2), Μπελλάς Οδ. 9(1), Μανταλβάνος 21, Τσιουμπρής 2, Βάτσιος, Δαρμής.

Πέρα (Γκαναβίας): Βάρδαλος 2, Μαντάκας, Βλάχος 2, Δρόσος, Βλάχος 13(1), Ζακυνθινός 3(1), Τσολάκης 10(1), Πεφάνης, κεφαλάς 9, Μαντάς 2, Γονίδης, Βαρσαμούλης 17, Καβαλαράκης 3.

Δεκάλεπτα: 20-15, 40-24, 57-39, 77-62

Διαιτητές: Ασημακάκη, Μαρινάκης

Η ΧΒΑ δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει μια μεγάλη νίκη που θα την άλλαζε επίπεδο, χάνοντας από τον ανώτερο και πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ζωγράφου στην έδρα των…Αντετοκούνμπο με 77-62!

Ο Ζωγράφου ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 18-10 για να μειώσει κάπως τη διαφορά η ΧΒΑ και το πρώτο 10λεπτο να τελειώσει με 20-15.

Αμέσως όμως ο Ζωγράφου έφερε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, για να περάσει μπροστά με 27-17 και 34-24, ενώ με επιμέρους σκορ 6-0 πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη μέγιστη διαφορά (40-24).

Ο Ζωγράφου διατήρησε το προβάδισμα σε ασφαλή επίπεδα και στη συνέχεια (55-35 στο 28′), για να πάρει τελικά τη νίκη με 77-62, καλύπτοντας και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (70-61).

Η ΧΒΑ εκτός από την ήττα, έχασε και τον Στεφάνου που χτύπησε στο β’ ημίχρονο, ενώ είχε και παράπονα από τη διαιτησία με τον Καλογήρου να αποβάλλεται με δύο τεχνικές ποινές ενώ εκτός ματς βγήκε στο β’ ημίχρονο και ο Γεωργιάδης που αρχικά χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ και εν συνεχεία με τεχνική ποινή.

Ζωγράφου (Μάνος): Μαυροειδάκος, Μπαλαμώτης 3(1), Δήμου 2, Ζαρμακούπης 17(2), Δρίβας 8(1), Σταύρου, Αμβράζης 14(2), Κανελλόπουλος 17(1), Πιτούλης 8(1), Κριζέας, Μπένος 8.

Χαλκίδα (Καλογήρου): Ντουζίδης 3(1), Μπρατσιάκος 12(1), Παπάδης 6, Στεφάνου 2, Κατσούλας 12, Σταθόπουλος Ε., Σταθόπουλος Δ., Μητσιμπόνας 8, Γεωργιάδης 9(1), Λουκάς, Σιδέρης 2, Φραγκούλης 8.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 9 άτομα

ΦΑΝΑΡΙΑ ΝΑΞΟΥ - ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ  81-79

Ο Άρης βρέθηκε πιο κοντά από ποτέ για να σπάσει το αρνητικό σερί και να επιστρέψει στις επιτυχίες με ένα μεγάλο διπλό στη Νάξο, βρέθηκε στο +6 στα τελευταία 2:40, όμως στο τέλος λύγισε, γνωρίζοντας την ήττα με 81-79!

Κρίμα πάντως για την ομάδα της Θήβας, που θα μπορούσε και το άξιζε, να γυρίσει από τη Νάξο με το ροζ φύλλο αγώνος. Αυτή η ήττα, σε συνδυασμό και με το διπλό της Χίου στη Ραφήνα, φέρνει σε πολύ δύσκολη θέση τον Άρη που θα πρέπει να κάνει πραγματική υπέρβαση στο υπόλοιπο του πρωταθλήματος για να καταφέρει να σώσει τη χρονιά.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τη Νάξο να κλείνει το πρώτο μισό του ματς στο +3 (43-40).

Με τον Σωκράτη Γκιζογιάννη ”ζεστό” ο Άρης πέτυχε με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ένα επιμέρους 0-8 περνώντας μπροστά στο σκορ με 43-48, διατηρώντας αυτό το προβάδισμα και στη συνέχεια του αγώνα, βάζοντας μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία. Ένα τρίποντο ακόμα του Γκιζογιάννη  για το 63-67, ένα του Παγώνη για το 66-70 στο 35′ ενώ ο Ανέστης στο 36′ με 3/3 βολές έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ τον Άρη με +6 (67-73).

Ο Σωκ. Γκιζογιάννης με ντράϊβ πέτυχε στο 37′ το 69-75 για να ακολουθήσει μια βολή από τεχνική ποινή και ένα τρίποντο για να μειώσει η Νάξος σε 73-75!

Με καλάθι του Πολίτη στο 1:50 η Νάξος ισοφάρισε σε 75-75, όμως και πάλι ο Γκιζογιάννης ήταν εκεί για το 75-77!

Με 1/2 βολές ο Χορτσές μείωσε σε 76-77, ο Άρης έχασε την επίθεση και με 2/2 βολές η Νάξος περασε μπροστά με 78-77.

Ο Γκιζογιάννης με 2/2 βολές πέτυχε το 78-79 για τον Άρη στα 38” για τη λήξη, για να έρθει ο Προδρόμου να κερδίσει καλάθι και φάουλ (έχασε τη βολή) και να δώσει το προβάδισμα εκ νέου στη Νάξο με 80-79, με τον Άρη να διαμαρτύρεται για τη συγκεκριμένη φάση και με την ευκολία που χρεώθηκε το φάουλ ο Χαρατσής.

Ο Γκιζογιάννης έχασε το σουτ στα 5” για τη νίκη, το γρήγορο φάουλ οδήγησε τον Προδρόμου εκ νέου στις βολές μετά το ριμπάουντ που πήρε για να γράψει το 81-79 στα 3” για τη λήξη.

Μετά το τάϊμ-άουτ, ο Παρδακάς επιχείρησε τρίποντο που δεν βρήκε το στόχο και κάπως έτσι ο Άρης γνώρισε μια ήττα που θα μπορούσε να είχε αποφύγει!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σιδέρης-Καλογριάς.

13. Άρης Θήβας 20

* Ένωση Ιλίου, Χαλκίδα και Μίλωνας έχουν έναν αγώνα λιγότερο. Τα Φανάρια έχουν δύο αγώνες λιγότερους.

Ρεπό: Χανιά

Μπορείτε να μπείτε στο https://www.basketforum.gr/viewforum.php?f=27  και να σχολιάστε μαζί τους όλα τα θέματα που αφορούν τις εθνικές κατηγορίες και τα τοπικά πρωταθλήματα ανδρών (Α΄ - Β΄ - Γ΄ - Δ΄ ΕΣΚΑΝΑ και ΕΣΚΑ) - γυναικών