ΑΣ Πέρα - ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου 63-64 με τρίποντο στα 2.8 δεύτερα του Γεωργίου

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ – ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας 84-74 (παρ.)

ΑΚ Χαλκίδας - ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 73-61

Ρεπό: Μίλων

Φύλλα αγώνα

Δεκάλεπτα: 15-17, 32-39, 54-56, 67-67 (κ.α.), 84-74

Διαιτητές: Ζιώγας, Τηγάνης

Ο αγώνας ξεκίνησε σε μέτρια ένταση και από τις 2 ομάδες με τον Αργοναύτη να παίρνει την σκυτάλη από νωρίς και να την κρατάει μέχρι και τα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου. Αρκετά άστοχη φάνηκε η ΦΕΑ στο 1ο ημίχρονο του αγώνα. Τόσο οι άστοχες προσπάθειες για σουτ, όσο και οι άστοχες βολές (εν αντιθέσει με την φιλοξενούμενη ομάδα) της κόστισαν αρκετά και την κράτησαν πίσω στο σκορ. Σκορ ημιχρόνου 32-37 υπέρ του Αργοναύτη.

Στην 3η περίοδο, η ΦΕΑ ξεκίνησε πολύ δυναμικά και κατάφερε να ροκανίσει την διαφορά των 9 πόντων στα πρώτα 3,5 λεπτά του αγώνα. Ο Αργοναύτης παρόλο που είδε να αλλάζουν οι παραστάσεις, δεν σταμάτησε να παλεύει. Στην 4η περίοδο, και οι δύο ομάδες πλέον, πολύ κοντά μεταξύ τους στο σκορ, το μόνο που επιζητούσαν ήταν η νίκη. Καλές άμυνες αλλά και βιαστικές επιθέσεις που στοίχησαν και στις δύο ομάδες, κράτησαν το σκορ κοντά. Το κρίσιμο τελευταίο 2λεπτο οι παίκτες της ΦΕΑ μέσα από τις καλές τους άμυνες έδειξαν πόσο πολύ αξίζουν την νίκη. Το ματς έληξε 67-67 και οδηγήθηκε στην παράταση.
Στην παράταση πλέον, οι παίκτες της ΦΕΑ χωρίς να παρουσιάζουν ίχνος κούρασης μέσα στο γήπεδο, μέσα από ένα σερί εξαιρετικών επιθέσεων δεν άφησαν περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα και ανέβασαν την διαφορά μέχρι και στους 13 πόντους. Λήξη του αγώνα με σκορ 84-74 υπέρ της ΦΕΑ!!!

ΦΕΑ (Καρατζάς): Καστανιώτης 8, Μπάρδας 10(2), Τσακίρης 5, Πανταζής, Στεργιάκης 21(2), Τρικαλιώτης 1, Αναούνης, Λίτσιος 6(1), Μιχόπουλος 7(1), Καραλευθέρης 21, Πανουσόπουλος, Μοίρας, Δρακάκης 5.

Αργοναύτης (Γιαννακόπουλος): Καλογερόπουλος 16(2), Λίτσο 3, Παπαδημητρίου 6(1), Ντούρας, Κορομηλιάς, Τύρλας 7, Παπουτσής 6, Σταμέλος 18(2), Πέζος 4, Γαλιατσάτος, Μητσάκης, Σβάρνας 14.

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-35, 46-51, 64-61

Διαιτητές: Πλιάκας, Ορφανός Εμ.

O AOK Χανιά ξεκίνησε το παιχνίδι με εξαιρετικά ποσοστά έξω από τη γραμμή των 6.75μ. με προεξέχοντα τον Παναγιώτη Κατράνα, όμως για ακόμα μια φορά βρέθηκε εκτός ρυθμού στο τρίτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα της Νάξου να "χτίσει" μια διαφορά 8 πόντων, μια διαφορά όπου η εξαιρετική άμυνα του ΑΟΚ εξάλειψε, παίρνοντας για πρώτη φορά στην ιστορία του την τέταρτη συνεχόμενη νίκη στη Γ’ Εθνική. Μια νίκη που από τη μία θέτει σοβαρές βάσεις για τον ΑΟΚ ώστε να εξασφαλίσει το στόχο της παραμονής, από την άλλη τον φέρνει ακόμα πιο κοντά στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να διασπάσουν τις άμυνες και τη λύση στους γηπεδούχους να δίνει ο εκτελεστής του ΑΟΚ, Παναγιώτης Κατράνας, για ακόμα ένα παιχνίδι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με όπλο την σφιχτή άμυνα, η ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου κατάφερε να περιορίσει Τα Φανάρια με τον συνήθη ύποπτο, Παναγιώτη Κιγμέτογλου, να κυριαρχεί στη ρακέτα, δίνοντας την ευκαιρία στην ομάδα του να διατηρήσει ένα ισχνό προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου παρότι βρέθηκε με τρία φάουλ πριν τη συμπλήρωση των 20 λεπτών.

Για ακόμα ένα παιχνίδι, ο ΑΟΚ Χανιά άργησε να εμφανιστεί στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους φιλοξενούμενους να εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο τη νωχελικότητα των γηπεδούχων και με ένα σερί 15-1 "έχτισαν" μια διαφορά της τάξης των 7 πόντων (44-51). Οι κακές επιλογές των παικτών της ομάδας της Νάξου έδωσαν την ευκαιρία στον ΑΟΚ να ροκανίσει τη διαφορά με το παιχνίδι να εξελίσσεται σε ένα ακόμα ντέρμπι για γερά νεύρα.

Ο ΑΟΚ επέστρεψε μπροστά στο σκορ 8 λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού όταν το επιθετικό κρεσέντο του Σίμου Ιωακειμίδη σε συνδυασμό με τα απανωτά λάθη της ομάδας της Νάξου έφεραν τους Χανιώτες εκ νέου μπροστά (55-52).

Από το 34’ έως και το 36’, οι παίκτες της Νάξου υπέπεσαν σε απανωτά λάθη στην επίθεση με τον ΑΟΚ να μην το εκμεταλλεύεται για να τελειώσει το παιχνίδι και να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας, προσφέροντας στους θεατές που βρέθηκαν στο ΕΑΚ Χανίων ακόμα ένα θρίλερ… Στα τελευταία λεπτά, οι δυο ομάδες επιδόθηκαν σε εκατέρωθεν κακές επιλογές με τη κόπωση να είναι μέχρι ενός σημείου η αιτία με τον Κιγμέτογλου να παίρνει κρίσιμα ριμπάουντ αλλά ν' αποχωρεί με πέμπτο φάουλ 98 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Το παιχνίδι 38 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του και με το σκορ στο 60-59 κρίνεται από ένα σπουδαίο επιθετικό ριμπάουντ του Μάριου Σκαμνάκη. Στη συνέχεια της φάσης κερδίζει το φάουλ ευστοχώντας και στις δύο βολές, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του ενώ οι φιλοξενούμενοι εν μέσω πίεσης υποπίπτουν σε ακόμα ένα λάθος, με τον Κελεσίδη να κλέβει, κερδίζοντας το φάουλ και αυτός με τη σειρά του να.. .ρεφάρει για την άστοχη βραδιά του και με δύο εύστοχες βολές έδωσε "αέρα" 5 πόντων στον ΑΟΚ Χανιά (64-59).

Ο ΑΟΚ Χανιά κατάφερε έτσι και πήρε τη νίκη στο τέλος με 64-61, κάνοντας ακόμα ένα μεγάλο βήμα για την πρώτη παραμονή μετά από πολλά στην ιστορία του χανιώτικου μπάσκετ στη Γ’ Εθνική δείχνοντας ότι η ομάδα του Χρήστου Παπανικολάου έχει βρει τον ρυθμό και τον προσανατολισμό της, ενώ δε μπορεί να αποκλειστεί μια πορεία έκπληξη μέχρι το τέλος της χρονιάς…

ΑΟΚ Χανιά (Παπανικολάου): Ζανιδάκης 14(2), Ιωακειμίδης 11(2), Κατράνας 10(3), Σκαμνάκης 10(1), Κιγμέτογλου 7, Κελεσίδης 6, Μηντζαρίδης 3(1), Αλεξίου 2, Αδοντάκης 1,Παλαιοκρασάς, Σειραδάκης, Κουρουμούσης.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Αλμπάνης): Χονδρόπουλος 14(2), Προδρόμου 14(2), Χάρος 10(2), Μάκαρης 8(1. Κοντσές 7, Ζαφειρούδης 6(1), Μυλωνάς 2,Σεϊντίνι, Δίπλαρος, Βουτυρόπουλος, Ναυπλιώτης, Καραγιάννης.

Μεγάλο διπλό στη Θήβα απέναντι στον Αρη για την Ενωση Ιλίου

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-33, 54-58, 75-83

Διαιτητές: Τσακαλογιάννης, Λογοθέτης

Αρης Θήβας (Ματσαγγούρας): Κόλλιας, Πανταζής 7(1), Ματσαγγούρας, Γκρινιάρης 20(1), Παγώνης 5(1), Παρδακάς 16(1), Χαρατσής 2, Γιώτης 2, Γκιζογιάννης 16(2), Ντέντα 3, Τριανταφύλλου 2 Ανέστης 2.

Ενωση Ιλίου (Πανούλιας): Ραγιάς, Μπέλλας Γ. 12(2), Γεροκώστας 18(1), Φουντάς 9(2), Κατσαρός, Ραλλάκης, Μπολατόγλου 16(1), Δαρμής 4, Μπελλάς Οδ. 11(1), Μανταλβάνος 6, Τσιουμπρής 7, Βάτσιος.

ΑΣ Πέρα - ΓΣ Ερμής Σχηματαρίου 63-64

Δεκάλεπτα: 10-18, 30-28, 44-41, 63-64

Διαιτητές: Χαλαμπαλάκης, Ροδίτης

Μια από τις σημαντικότερες νίκες του στο πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα ο Ερμής, παίρνοντας…μάγκικο διπλό στην Πέρα με 63-64, ένα διπλό που τους δίνει το δικαίωμα να πιστεύουν γιατί πάνω απ’ όλα το μπορούν, να πάρουν το εισιτήριο της ανόδου για τη Β’ Εθνική!

Τα πολλά προβλήματα τραυματισμών δεν λύγισαν την ομάδα του Οικονόμου, που έπαιξε άμυνα για…σεμινάριο κατακτώντας ένα σπουδαίο ροζ φύλλο αγώνος που στο τέλος μπορεί να κάνει και τη διαφορά! Για να έρθει βέβαια το σπουδαίο διπλό, χρειάστηκε στο τέλος να…πυροδοτήσει μια βόμβα τριών πόντων ο Γεωργίου γράφοντας το τελικό 63-64 υπέρ της ομάδας του!

Το ξεκίνημα του Ερμή ήταν κάτι παραπάνω από καλό, με την άμυνα να βάζει τις βάσεις και ο Ερμής να ξεφεύγει στο 10λεπτο  σε 10-18.

Στη συνέχεια όμως άλλαξε το σκηνικό του αγώνα, η Πέρα βρήκε λύσεις προς το αντίπαλο καλάθι με το ημίχρονο να τελειώνει με 30-28.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πάνε πόντο-πόντο με τους γηπεδούχους να κλείνουν μπροστά στο 30′ με 44-41.

Στο τέλος, ο Ερμής με την εμπειρία του, το ”τσαγανό” του αλλά και την ποιότητά του, πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 63-64 που βάζει στέρεες βάσεις για την άνοδο στη Β’ Εθνική, με τον Γεωργίου να βάζει το…κερασάκι στην τούρτα!

Πέρα (Γκαναβιάς): Μαντάκας, Βλάχος 2, Ζακυνθινός 12(2), Τσολάκης 14(2), Πεφάνης, Κεφαλάς 3(1), Μαντάς 5, Γονίδης 2, Βαρσαμούλης 6, Καβαλαράκης 13(1), Γελάδας, Βαρδάλος 6(1).

Σχηματάρι (Οικονόμου): Καρακωνσταντάκης 4, Γκοντόπουλος, Μιχαήλ 13(2), Γεωργίου 10(2), Κοπακάκης 7(1), Χάλιος 2, Κουλούρης, Γιανναλέτσος 4, Δημητριάδης 18, Σακελλαράκης 6.

Η εικόνα ίσως περιέχει: 5 άτομα, άτομα κάθονται, selfie και εσωτερικός χώρος

ΑΚ Χαλκίδας – ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 73-61

Δεκάλεπτα: 12-15, 23-32, 50-42, 73-61

Διαιτητές: Κοντίλης, Ελ Ανύ

Η ΧΒΑ μετά από 15 μέρες επέστρεψε στην ενεργό δράση, αυτό ήταν ξεκάθαρο πως την επηρέασε στο πρώτο ημίχρονο, όταν βρέθηκε στο -9 και στα…σχοινιά, αλλά αντέδρασε, έβγαλε ψυχή και πίστη, αλλά και ένα μπροστάρη Μητσιμπόνα να την οδηγεί στο δρόμο της επιτυχίας, με το τελικό 73-61 να δίνει το έναυσμα των πανηγυρισμών!

Το ξεκίνημα ήταν κάτι παραπάνω από…αρνητικό για την ΧΒΑ, που με μεγάλη αστοχία έμεινε πίσω στο σκορ.

Στο 6′ το σκορ ήταν 1-6, το 10λεπτο τελείωσε με 12-15 ενώ ο Κρόνος ξέφυγε και με +10 (21-31) για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 23-32.

Ανατροπή σε χρόνο-ρεκόρ!

Όσους πόντους έβαλε η ΧΒΑ στο πρώτο ημίχρονο, κόντευε να τους πετύχει μέσα σε ένα 5λεπτο στη γ’ περίοδο! Η ομάδα της Χαλκίδας άφησε το κακό της πρόσωπο στα αποδυτήρια και με 4/4 τρίποντα, τρία του Μητσιμπόνα και ένα του Γεωργιάδη, πέρασε μπροστά με 38-34 στο 25′ και 43-37 στο 27′ με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 24-5!

Η γ’ περίοδος βρήκε την ομάδα του Καλογήρου μπροστά στο σκορ με 50-42, ενώ στο 35′ η ΧΒΑ εξακολούθησε να έχει ένα προβάδισμα ασφαλείας (62-52), κοιτάζοντας και προς το +13 για να καλύψει τη διαφορά του πρώτου γύρου (84-72).

Στο 70-60 και με 8” για να απομένουν η ΧΒΑ προσπάθησε να βγάλει τρίποντο για το +13, αλλά ο Κρόνος έστειλε τον Παπάδη στις βολές.

Ο γκαρντ της ΧΒΑ είχε 0/2 οι ελπίδες λιγόστεψαν, αλλά δεν εξαντλήθηκαν όταν ο Μωράκης με 1-2 βολές έκανε το 70-61.

Για να έρθει ο Γεωργιάδης, με τρίποντο με ταμπλό στην λήξη να γράψει το 73-61, να ισοφαρίσει το -12 του πρώτου γύρου και να αφήσει τα πάντα ανοιχτά σε πιθανές μελλοντικές ισοβαθμίες!

Εκτός του Μητσιμπόνα, πολύ καλοί από τους νικητές και οι Γεωργιάδης, Φραγκούλης.

Χαλκίδα (Καλογήρου): Μπρατσιάκος 7(1), Στεφάνου 6(1), Παππάδης 5(1), Κατσούλας 2, Μητσιμπόνας 20(6), Γεωργιάδης 15 (2), Σιδέρης 10, Φραγκούλης 8(1), Σταθόπουλος, Λούκας.

Κρόνος (Δεγαΐτας): Αλβέρτης, Τσάτας 7, Νάτσιος 8, Ξιούρας 2, Αλεξανδρόπουλος, Πουρνάρας 10, Αρμάος, Καράμπελας 11(1), Μαράκης 13, Κόψιας, Σαρλής, Τσάβος 10.

Δεκάλεπτα: 14-9, 34-22, 53-50, 69-64

Διαιτητές: Χουγιάζος, Καραμπιτσάκος

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΧΙΟΣ βροντοφώναξαν ΒΑΟΛ και χιώτες φίλαθλοι καθώς ο Βούρειος μετά από μια πολύ καλή εμφάνιση (παρά τα νεκρά διαστήματα) επικράτησε του πρωτοπόρου στη βαθμολογία ΕΦΑΟΖ με 69-64 σε ένα "φλεγόμενο" για άλλη μια φορά Κλειστό. Τα παιδιά του Παντελή Βούλικα έχοντας επίγνωση της σοβαρότητας του αγώνα και του μονόδρομου προς το ροζ φύλλο αγώνα, πάλεψαν και απόλυτα δίκαια πανηγύρισαν μαζί με το κοινό τους την 5η φετινή τους νίκη που τους δίνει νέα πνοή ώστε μετά τη διακοπή του Κυπέλλου το επόμενο Σαββατοκύριακο να κυνηγήσουν πιο δυνατά τις ελπίδες τους για την πραγματοποίηση του άθλου της παραμονής για 3η συνεχόμενη χρονιά. Κι επειδή εδώ είναι ΧΙΟΣ και οι χιώτες ως γνωστό πάνε δυο-δυο "ζευγάρι" ήταν στο σημερινό ματς οι "οδηγοί" του σκορ με τον ...ζωγράφο Μιχάλη Σουλίκα και τον ακούραστο Βαγγέλη Τσουρή να γράφουν από 16π. με 2τρ. έκαστος. Και φυσικά πίσω απ' αυτούς ο πραγματικός ΜVP του αγώνα ο φυσικοθεραπευτής μας Άγγελος Κυτριλάκης που έφαγε ...μερόνυχτα για να τους έχει έτοιμους μετά τις ...λαβωματιές του Αγ. Δημητρίου. Στα του αγώνα ο Βούρειος μπήκε από την αρχή δυνατά και παίζοντας ψυχωμένα πήρε διαφορά (+13 το ζενίθ της) για να πάμε στην ανάπαυλα με ένα μεγαλόπρεπο +12 (34-22) και την καλύτερη άμυνα του Ομίλου να ξανακάνει μετά από καιρό την εμφάνισή της. Οι ...χιώτες που αναφέραμε μαζί με τον τρελο-Κεφαλλονίτη Δημήτρη Μαρούλη (10π.) κρατούσαν τον ρυθμό και με το Κλειστό στο πόδι όλα έδειχαν πως μπορεί και να πάμε προς την πρώτη μη αγχωτική νίκη... Αμ δε... Ο ιός του 3ου δεκαλέπτου ξανακτύπησε και η ομάδα του Ζωγράφου "μάζεψε" γρήγορα τη μεγάλη διαφορά, εκμεταλλευόμενη και κάποια "φτηνά" δικά μας λάθη κάνοντας το παιχνίδι ξανά ντέρμπι. Με το 53-50 της αρχής του 4ου δεκαλέπτου τα πράγματα δυσκόλεψαν αλλά ο Βούρειος δεν έχασε την ψυχραιμία του ακόμα κι όταν οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά (+3 η μεγαλύτερη διαφορά) με την καρδάρα έτοιμη να χυθεί... Εκεί χρειάστηκε μια ...εντυπωσιακή τρίποντη ανατροπή (Παναγιώτης Κωνσταντινάκος (9(3)) και άλλο ένα τρίποντο - καληνύχτα σας από τον αυτοκαταστροφικό σήμερα αλλά και καίριο Χρήστο Ανδρουλάκη (3π.) για να μπει οριστικά happy end στο θρίλερ που ευτυχώς δεν παίχτηκε στα τελευταία λεπτά σήμερα... Κατάθεση ψυχής φυσικά και από τα όλα υπόλοιπα παιδιά του ΒΑΟΛ που στο τέλος έγιναν για άλλη μια φορά ένα με τον 6ο παίκτη μας, δικαιωμένοι εκατέρωθεν για την πίστη και τη βοήθεια... Από τον ΕΦΑΟΖ παραγωγικότερος ο πρώτος σκόρερ της κατηγορίας Ζαρμακούπης (14(1)) και ο Δρίβας με (13(3)). Αφιερωμένη η νίκη στον Πέτρο Συμιακάκη που ένα πρόβλημα στη μέση (περαστικά Πετράν) τον κράτησε για πρώτη φορά μακρυά από εντός έδρας αγώνα της αγαπημένης του ομάδας...

ΒΑΟΛ Χίου (Βούλικας): Σιμιτσάκης, Χριστοβασίλης, Ανδρουλάκης 3(1), Σουλίκας 16(2), Φουντουλάκος, Παπαδόπουλος 7, Κουτσαντωνάκης, Τσουρής 16(2), Μαρούλης 10, Τροβάς 4, Κουϊμτζής 4, Κωνσταντινάκος 9(3).

Ζωγράφου (Μάνο)ς: Μπαλαμώτης 2, Δήμου 4, Ζαρμακούπης 14(1), Δρίβας 13(3), Αμβράζης 7, Κανελλόπουλος 9, Πιτούλης 6, Κριζέας 1, Μπένος 8.

13. ΒΑΟΛ 19

* Αργοναύτης, ΦΕΑ, Μίλωνας, Χαλκίδα, Πέρα και Ένωση Ιλίου, ΒΑΟΛ Χίου έχουν ένα αγώνα λιγότερο. Τα Φανάρια έχουν δύο αγώνες λιγότερους.

Ρεπό: Κρόνος

Μπορείτε να μπείτε στο https://www.basketforum.gr/viewforum.php?f=27  και να σχολιάστε μαζί τους όλα τα θέματα που αφορούν τις εθνικές κατηγορίες και τα τοπικά πρωταθλήματα ανδρών (Α΄ - Β΄ - Γ΄ - Δ΄ ΕΣΚΑΝΑ και ΕΣΚΑ) - γυναικών