Νικόπολη Πρέβεζας-Φαίακας Κέρκυρας 60-58
Πρωτέας Γρεβενών-Φίλιππος Βέροιας  68-80

Φύλλα αγώνα
ΑΟΚ Βέροιας-Εύαθλος Πολυκάστρου  62-63
Δεκάλεπτα: 17-23, 41-44, 49-49, 62-63
Διαιτητές: Γραικός, Αγραφιώτης Γρ.

Με την μικρότερη δυνατή διαφορά του ενός πόντου, αλλά… μεγίστης αξίας και σημασίας η δεύτερη συνεχής νίκη του Ευάθλου Πολυκάστρου στο καλαθοσφαιρικό πρωτάθλημα α΄ομίλου Βορρά γ΄εθνικής κατηγορίας.

Την σημείωσε εκτός έδρας επί του ΑΟΚ Βεροίας με 63-62, και είναι μεγίστης αξίας, καθώς η ομάδα του Πολυκάστρου έπαιξε μετά το πρώτο δεκάλεπτο με πέντε έναντι… επτά, καθώς οι διαιτητές Αγραφιώτης και Γραικός έγιναν… «αυτόκλητα» πρόσθετα στελέχη της βεροιώτικης, και μεγίστης σημασίας, αφού χάρη σ΄αυτήν ο Εύαθλος «πατεί» πιό «γερά» πλέον στις ασφαλείς θέσεις της κατάταξης, με την λήξη του πρώτου γύρου.

Οι Πολυκαστρινοί ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με το παθιασμένο παιχνίδι τους, την πιεστική σε όλο το γήπεδο άμυνά τους και δίνοντας έντονο «παρών» κάτω από τα δύο καλάθια, ανέλαβαν τα «ηνία» του αγώνα και δημιούργησαν ασφαλή διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Κατόπιν εκμεταλλεύθηκαν το «μούδιασμα» των Βεροιωτών, και περί τα μέσα του δευτέρου διηύρυναν την διαφορά μέχρι και τους δεκαεπτά πόντους!
Ύστερα άρχισαν… τα «φαλτσοσφυρίγματα», με καταλογισμό ανυπάρκτων ή «ανάποδων» φάουλ (αμυντικών και επιθετικών), και βημάτων, αλλά και οι διαιτητικές «παραλείψεις», με τα πολλά … «στραβά μάτια» σε παραβάσεις των γηπεδούχων.

Κατ΄αυτόν τον τρόπο ο ΑΟΚ Βεροίας «ροκάνισε» σιγά-σιγά την υπό ομαλές συνθήκες μη καλυπτόμενη διαφορά, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα προηγήθηκε με 62-60.

Η «θεία δίκη» ήλθε ενάμισυ δευτερόλεπτο πριν την λήξη, όταν στο τελευταίο σουτ του αγώνα, που ήταν τριών πόντων, ο Τσινόπουλος κέρδισε «φάουλ» και εν συνεχεία, επιδεικνύοντας «ολύμπια» ψυχραιμία, ευστόχησε και στις τρεις βολές, αποκαθιστώντας την καλαθοσφαιρική ομαλότητα, καθώς υπό «κανονικές συνθήκες», δηλαδή έστω και με διαιτησία 60-40 υπέρ… του ΑΟΚ, ο Εύαθλος όχι μόνο δεν έχανε τον αγώνα, αλλά το πιθανότερο ήταν να τον κερδίσει με διψήφιο αριθμό διαφοράς.

Ενδεικτικό της ατμόσφαιρας εκνευρισμού, από την στιγμή που οι διαιτητές έγιναν… «πρωταγωνιστές», το… 6-5 (!) υπέρ του ΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο!

Και σ΄αυτήν την περίπτωση δεν ισχύει για τον Εύαθλο το «τέλος καλό, όλα καλά», αφού η ομάδα του Πολυκάστρου ήταν καλύτερη και άξιζε της νίκης, ενώ ήττα της θα συνιστούσε κατάφωρη καλαθοσφαιρική αδικία.

ΑΟΚ Βέροιας (Ηλιάδης): Σισμάνης 16(3), Βλάχος 9(1), Μαυρίδης 23(1), Χατζηλαμπρινός 2, Γιαννουζάκος 12(1).
Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος Γ.): Παπαδόπουλος Σ. 3 (1), Ημερίδης 18, Τσινόπουλος 14(1), Τσελέκης 4, Σιδηρόπουλος 16(4), Κούτουλας 8(2), Τασούδης.

Δεκάλεπτα: 18-23, 31-39, 54-51, 65-65 (κ.α.), 73-74
Διαιτητές: Λουλουδιάδης, Τζιοπάνος Γ.
ΑΠΣ Πτολεμαΐδα (Κυράτζης): Κλασίδης 13(2), Σέντης, Καλομενίδης 9(1), Μαστοδημήτρης 2, Νεοφυτίδης 1, Τσολάκης 5(1), Σαχπατζίδης 12(2), Πανίδης 3, Πουτούκης, Αθανασιάδης 10, Σαρρής 18, Ναϊπλής.
ΓΕ Αγρινίου (Φαράντος): Ντάλας, Αυφαντόπουλος, Βακουφτσής, Σταμουλάκης 21(4), Μπεκατώρος 7(1), Μπαρούχα 19(2), Σαπλαούρας, Μπόσμος 11, Δάρλας 8(2), Βασιλείου 8, Βούλγαρης.

Πρωτέας Γρεβενών-Φίλιππος Βέροιας 68-80
Δεκάλεπτα: 12-20, 30-42, 54-57, 68-80
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Αγραφιώτης Ι.

Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα απο την αρχή του αγώνα πήραν προβάδισμα στο σκορ (12-20 στο 10') ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο αύξησαν την διαφορά στο +12 (30-42).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ροκανίσουν την διαφορά και να μειώσουν στο 26' σε 42-44 και στο 34' σε 60-61. Οι παίκτες του Γκίμα αντέδρασαν και με σερί 0-8 (60-69) πήραν ανάσα ενώ στη συνέχεια ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +10 (65-75 στο 37') και "κλείδωσαν" το παιχνίδι που έληξε με σκορ 68-80.

Πρωτέας Γρεβενών (Μουρουζίδης): Μαρκόπουλος 7(1), Τζήμου 9(2), Τακίδης 6, Μιχαηλίδης 10(2), Γραβάς 2, Ρίγκος 7(1), Κολοβος, Μπόζιαρης, Σιλακός, Καλογεράτος 7(1), Κλωναράς 20(2).
Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας, Μπλατσιώτης): Μόρας 4, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 14(4), Τσιακλαγκάνος, Μαρκόπουλος 5(1), Καβαργύρης, Κόθρας 23(4), Παραπούρας 6(2), Σουτζόπουλος 16(1), Κάνταρκος 10.

Ζέφυρος-Ικαροι Τρικάλων  67-52
Δεκάλεπτα: 14-14, 26-25, 48-27, 67-52
Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Κολοκυθάς
Ζέφυρος (Τσολάκης, Βουλκίδης): Μυτιληναίος, Νικολαϊδης, Αλεξανδρίδης 18(3), Ματενίδης 10, Ουρέρογλου, Καναράς 3(1), Μαυροματίδης, Τσιόγκας 16, Μυστιλιάδης 19(4), Ζελενίτσας, Μάρκου 3(1).
Ικαροι Τρικάλων (Μητσιάδης): Θεοδώρου, Φούντας Γ. 22(4), Φούντας Φ. 5(1), Κορδέας, Χαντζής 2, Μέξης 8, Μπαρμπαρούσης, Ντούρβας 3(1), Αργύρης Σ. 3, Στάνκοβιτς 6, Αργύρης Κ. 3(1).

Δεκάλεπτα: 15-19, 36-42, 46-68, 61-81
Διαιτητές: Τσιαπλής, Ιορδανίδης
Ιωνικός (Πετρόπουλος): Μητακίδης 10, Ιγγλέζος, Γεωργιάδης 10, Κουτε 9(1), Μαδέμλης 8, Χαρίστος, Γιαννουλής 5, Σιδηροηλίας 2, Παουλεάνου 6(1), Αναστασιάδης, Αντωνιάδης, Βαρύτης 11(1).
Νίκη Βόλου (Πρέκας, Τύμπας): Παπαζήτησης 2, Γεωργίου 4 (1), Κουτίνας 25 (3), Τσαβές 4, Τσώλης 29 (6), Παπακώστας 17, Λωρίτσης, Καφάσης, Διγενής, Αναγνωστόπουλος.

Δεκάλεπτα: 20-11, 31-28, 44-42, 60-58
Διαιτητές: Τζίμα, Καρκαλέτσης

Με ένα Νίκα που ήταν πανταχού παρών σήμερα και με τον κόσμο στο πλευρό της στο κατάμεστο ΔΑΚ που ήταν ο 6ος παίχτης του παιχνιδιού, με συγκέντρωση και ομαδικότητα στα τελευταία λεπτά πήρε μια μεγάλη νίκη σήμερα αφού υπέταξε στο κάστρο της τον μέχρι εκείνη τη στιγμή πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, μια ομάδα δεμένη, πολύ δυνατή και πολύ γρήγορη στις αντεπιθέσεις.

Η Νικόπολη μπήκε ιδανικά στο παιχνίδι και με το Νίκα να πετυχαίνει τους 7 πρώτους πόντους του παιχνιδιού πήρε γρήγορα προβάδισμα. Με τον Μπάλλα να υπερτερεί στα ριμπάουντ έκανε το 13-2, ενώ ο Μπάλλας σκόραρε και για το 18-8. Ο Νίκας σκόραρε για το 20-8 μετά από υπέροχη ασίστ του Βαγενά, με τους φιλοξενούμενους να διαμορφώνουν το 20-11 του πρώτου δεκαλέπτου.

Καλάθι και κερδισμένο φάουλ του αρχηγού της Νικόπολης για το 24-11 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Χατζόπουλο να μειώνει σε 24-13 για τον Φαίακα. Ο Ματενίδης με έμμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 24-18 για τους φιλοξενούμενους και ο Χατζόπουλος στη συνέχεια σκόραρε για το 24-21. Ο Μακρόπουλος έδωσε τη λύση στην επίθεση της Νικόπολης με εύστοχο τρίποντο για το 27-21.Ο Φαίακας με γρήγορες αντεπιθέσεις μείωσε σε 31-28 με έμμεσο τρίποντου του Νεδέλκου, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Σπιτιέρη στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου ο Φαίκας μείωσε σε 33-32 και λίγο αργότερα με έμμεσο τρίποντο του Χατζόπουλου έφτασε στην ισοφάριση(39-39). Μάλιστα με έμμεσο τρίποντο του Ματενίδη στην αντεπίθεση πήραν προβάδισμα, πρώτη φορά στο ματς, (39-42), 2:40 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ο Βαγενάς με τρίποντο ισοφάρισε το ματς (42-42), σε ένα ματς πραγματικό ντέρμπι στο κατάμεστο ΔΑΚ Πρέβεζας. Ο Κακιούζης σκόραρε με λει-απ για το 44-42 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς. Δυνατά μαρκαρίσματα, γρήγορες εναλλαγές στο σκορ, με το Νίκα να πετυχαίνει 11 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και να οδηγεί την ομάδα του στη νίκη.

Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης-Πολίτης): Βαγενάς 13, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης, Σταμούλης, Κακιούζης 8, Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης, Νίκας 26, Μακρόπουλος 3, Μπάλλας 6.
Φαίακας Κέρκυρας (Κοντογιάννης): Αγαθός, Κατέχης, Ματενίδης 13, Νεδέλκος 8, Χατζόπουλος 16, Σπιτιέρης 16, Σκούρτης, Βογιατζής 1, Γιώργος, Μαγκανάς 4, Πάλλης, Ουστόγλου.