ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021

Έδειξε τα ''δόντια'' της η Λυκόβρυση (Α΄ Φάση Κύπελλο ΕΣΚΑ)

Με αντεπίθεση διαρκείας στο 2ο ημίχρονο η Λυκόβρυση κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της  Τούφας Χαλανδρίου πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση της στην επόμενη φάση του κυπέλλου ανδρών της ΕΣΚΑ. SPORTSOFFICERS - Mαριάννα

ΦΟ ΤΟΥΦΑΣ - ΚΑΟ ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ 57-72

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-36, 46-55, 57-72

Δυνατό ματς σήμερα στο Πέρκιζας ανάμεσα σε δύο ομάδες με φιλοδοξίες για την νέα σεζόν στην δύσκολη B' ΕΣΚΑ.

Το ματς ξεκίνησε με τον Ηλία Εμίρη (#20) να έχει την μπαγκέτα για την Τούφα και να την οδηγεί στο 8-3. Ο κόουτς της Λυκόβρυσης απάντησε με zone press άμεσα και με κλεμμένες μπάλες και τον εκρηκτικό Μπάιλα (#11) ασταμάτητο κατάφερε να περάσει μπροστά με 8-10. Το νούμερο #6 της Τούφας με ενέργεια στην άμυνα και σουτ σκόραρε για την Τούφα, ενώ απαντούσε ο Μαντάς (#10) με τρίποντα και το σκορ πρώτης περιόδου να κλείνει στο 18-19. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε πάλι με τον Εμίρη να σκοράρει για την Τουφα έξω από τα 6,25μ  ενώ η είσοδος του Γιαννουλάκου (#14) για την Τούφα την βοήθησε να αρχίσει να ελέγχει τα ριμπάουντ και να προσπαθεί να ακουμπήσει την μπάλα για να δημιουργήσει παιχνίδι από το low post. Από την άλλη μεριά ο Μπάιλας σκόραρε ασταμάτητα είτε με coast2coast, είτε με σουτ από μέση απόσταση, είτε με βολές, ενώ οι γκαρντ της Λυκόβρυσης άρχισαν σταδιακά να αυξάνουν την ένταση στην περιφερειακή τους άμυνα, με το ημίχρονο να λήγει 36-36.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Τούφα ξεκίνησε πιο δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 41-37. Οι νεαροί παίχτες του ΚΑΟΛ δεν πτοήθηκαν και με καλές άμυνες αναγκάζοντας τους παίχτες της Τούφας σε κακές πάσες και άσχημα σουτ κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να τελειώσουν την 3η περίοδο προηγούμενοι με 46-55! Στην τελευταία περίοδο η Τούφα δυσκολευότανε να σκοράρει στα πρώτα 4 λεπτά και με τρίποντα των Μαντά, Μπάιλα και των άλλων παιχτών της Λυκόβρυσης η διαφορά εκτινάχτηκε στην μέγιστη τιμή 46-66! Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Λυκόβρυση να πετυχαίνει μεγάλη νίκη με 57-72.

- Δεν αγωνίστηκαν για την Τούφα οι Κουγιανός, Βακρινός και ίσως και κάποιο άλλο νέο απόκτημα, ενώ για την Λυκόβρυση δεν αγωνίστηκανε οι Ασημένιος και Θωμόπουλος.

Πηγή: Konstantinos Tsiatsios