ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ-ΣΧΟΛΙΑ-ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ-ΝΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΤΗΣ ΄Γ ΕΘΝΙΚΗΣ-ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ ΣΤΟ MAIL SPORTSOFFICERS@GMAIL.COM Ή ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Παρασκευή 24 Σεπτεμβρίου 2021

Στον μεγάλο τελικό Παπάγου και Αιγάλεω (Α΄ Φάση Κύπελλο ΕΣΚΑ)

Παπάγου και ΑΟ Αιγάλεω θα διεκδικήσουν τον τίτλο της κορυφαίας ομάδας της περιφέρειας της ΕΣΚΑ των δύο Εθνικών κατηγοριών. SPORTSOFFICERS - MαριάνναΗ ομάδα του κόουτς Μιχάλη Κουρή κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Δούκα ενώ το Αιγάλεω εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική βραδιά των γηπεδούχων επικρατώντας επί της ΦΕΑ.

Παπάγου – Δούκας 88-77

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί γρήγορα με 4-9 έπειτα από ντράιβ του Ματζιώρη, 7-14 με τρίποντο του Λαγού και 11-20 με όμορφη ενέργεια του Μουλά μετά από ασίστ του Λάκκα. Στο 9′ το σκορ διαμορφώθηκε σε 19-27 με εύστοχο τρίποντο του Κορκόντζελου για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 21-27.

Στη δεύτερη περίοδο, οι «στρατηγοί» προσπάθησαν να αντιδράσουν και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφεραν αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 29΄29 και στη συνέχεια προηγήθηκαν με 34-31 και 37-31 στα μέσα της περιόδου… Ωστόσο, οι «μπλε» είχαν τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να ανακτήσουν άμεσα το προβάδισμά τους στο σκορ (39-41 με τον Ντιαλλό) ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +4 (39-43) με τον Μιχαήλ!

Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι πίεσαν στην άμυνα, φάνηκαν ψύχραιμοι και εύστοχοι στην επίθεση, ενώ παράλληλα υποχρέωσαν τον ΑΣΕΔ σε κακές επιλογές και άστοχα σουτ… Κάπως έτσι, το επι μέρους 19-2 μετέφερε την πίεση προς την πλευρά των φιλοξενουμένων με το σκορ στο 30′ να γίνεται 61-56.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΣΕΔ κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 66-60 με τον Σωτηράκη αλλά λίγο αργότερα η διαφορά έφτασε στο +14 (82-68) και στο +15 (88-73) για να ολοκληρωθεί το ματς στο 88-77 με τους «στρατηγούς» να προκρίνονται δίκαια στον επόμενο γύρο της διοργάνωσης…

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 39-43 (ημίχρονο) 61-56, 88-77 (τελικό)

ΑΣΕ Δούκα (Αγγέλου – Δανιήλ): Δημόπουλος, Λαγός 11(1), Μαραγκόπουλος, Σωτηράκης 7(1), Λάκκας 12, Ντιαλλό 10, Κορκόντζελος 7(1), Μουλάς 7, Μιχαήλ 16, Ματζιώρης 7(1).

ΦΕΑ – Αιγάλεω 57-67

Η ομάδα της Φιλαδέλφειας - Χαλκηδόνας στην πρώτη της παρουσία στην έδρα της έπειτα από την περυσινή πρεμιέρα του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Β' εθνικής με αντίπαλο τον Αργοναύτη Ραφήνας αν και φάνηκε για τρία δεκάλεπτα πολύ ανταγωνιστική, πλήρωσε την αστοχία της, αφού οι παίκτες του Αλέξη Καρατζά είχαν 6/19 (32%) ελεύθερες βολές, 1/20 (5%) τρίποντα και 25/66 (38%) σουτ εντός πεδιάς.
Παρά την ήττα και τον αποκλεισμό, οι καλαθοσφαιριστές και το προπονητικό τιμ αξίζουν συγχαρητήρια που μετά από ένα χρόνο απραξίας από τους αγωνιστικούς χώρους, δουλεύουν σκληρά ώστε η ομάδα να παρουσιάσει ένα αξιόμαχο σύνολο στον φετινό μαραθώνιο του 1ου ομίλου της Β' εθνικής.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σκούτας, Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-19, 30-31 (ημίχρονο), 40-49, 57-67.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Αλ. Καρατζάς, Σωτ. Κουτσούκος, Ανδ. Καρακατσάνης): Κοντός 6, Καραλευθέρης 5, Παπαδόπουλος, Γεωργοπαπαδάκος 3, Στεργιάκης 19, Καραμίντζος, Γιαννόπουλος, Λίτσος, Ζήρος 10, Μπίγγος, Καραχάλιος 12 (1), Αφαλίδης 2.